Věnujte pozornost svým nehtům, pokud tyto změny jakkoli zaznamenáte a neignorujete je, okamžitě kontaktujte svého lékaře

Záhyby na nehtech mohou být vertikální nebo horizontální a mohou se tvořit na všech nehtech nebo jen na některých. Důvod jejich výskytu je často neškodný a souvisí s věkem, ale jsou situace, kdy je nutné navštívit lékaře.

1. Vertikální nehtové záhyby
Vertikální nehtové záhyby jsou nejběžnější formou nehtových záhybů. Objevují se asi u 20 procent dospělých. V naprosté většině případů je to jen známka stárnutí, vysvětlila americká dermatoložka Ivy Lee. Říká, že naše nehty se skládají hlavně z keratinu a bílkovin, které se nacházejí jak ve vlasech, tak ve vnější vrstvě kůže. Nehty se s věkem mění, protože tělo hůře udržuje vlhkost, stejně jako se pokožka stává sušší a vlasy citlivější.

Navíc dodává, že rýhy na nehtech mohou být ve vzácných případech příznakem chudokrevnosti, revmatoidní artritidy nebo kardiovaskulárních problémů. Například záhyb uprostřed nehtu může být známkou nedostatku živin, jako jsou bílkoviny nebo kyselina listová.

Odborníci z Mayo Clinic poznamenávají, že pokud jsou na nehtu kromě svislých záhybů také červené čáry, pak se může jednat o lupus, autoimunitní onemocnění, při kterém se imunitní systém stává hyperaktivní a napadá zdravou tkáň.

2. Horizontální záhyby na nehtech

Tyto záhyby nehtů jsou vzácné a jsou také známé jako přenosové linky. Mohou naznačovat onemocnění nebo být pozůstatkem starých ran. Tyto záhyby jsou způsobeny dočasným zastavením růstu nehtu, jsou obvykle nezhoubné a jsou způsobeny mechanickým traumatem. Někdy mohou poukazovat na kožní onemocnění, jako je ekzém, lupénka nebo chronická onychomykóza, proto vždy kontrolujte kůži a konečky prstů, zda nejsou zarudlé nebo vyrážky. Nehtové záhyby mohou být také známkou jiných systémových problémů, řekl. „Mohou se například objevit, když je štítná žláza příliš silná nebo příliš slabá, což ovlivňuje hormony, které řídí růst nehtů, kůže a vlasů,“ uvedla. Pokud se na všech dvaceti nehtech objeví linky najednou, může to znamenat infekce, jako je zápal plic, příušnice nebo syfilis, a může to také ukazovat na problémy se srdcem, játry nebo ledvinami. Lékaři doporučují konzultaci s dermatologem, pokud se nehty ztenčují, lámou, mění barvu nebo tvar a vrásní se.

Pokračování na další straně