VČASNÉ PŘÍZNAKY ALZHEIMEROVY NEMOCI: Věnujte pozornost tomu, zda si některého z nich všimnete a zareagujete včas

3. Obtíže při provádění známých úkolů.

Lidé s Alzheimerovou chorobou často obtížně vykonávají každodenní úkoly. Někdy mohou mít problémy s jízdou na známé místo, s uspořádáním seznamu potravin nebo se zapamatováním pravidel oblíbené hry. Typickou změnou je potřeba občasné pomoci např. použijte nastavení mikrovlnné trouby nebo nahrajte televizní pořad.

4. Záměna s časem nebo místem.

Lidé žijící s Alzheimerovou chorobou mohou ztratit přehled o datech, ročních obdobích a plynutí času. Mohou mít problém něčemu porozumět, pokud se to nestane hned. Někdy můžu zapomenout, kde jsou nebo jak se tam dostali. Typickou změnou je zmatek ohledně dne v týdnu, ale to si uvědomíte až později.

5. Problémy v chápání vizuálních obrazů a prostorových vztahů.

Pro některé lidi jsou problémy se zrakem známkou Alzheimerovy choroby. To může vést k problémům s rovnováhou nebo problémům se čtením. Mohou mít také problémy s odhadem vzdáleností a určením barvy nebo kontrastu, což způsobuje problémy s řízením. Typické jsou změny vidění související s kataraktou.

6. Nové problémy se slovy v řeči nebo psaní.

Lidé s Alzheimerovou chorobou mohou mít problém sledovat konverzaci nebo se k ní připojit. Mohou se zastavit uprostřed rozhovoru a nemají ponětí, jak pokračovat, nebo se mohou opakovat. Mohou se potýkat se slovní zásobou, mít potíže s pojmenováním známého předmětu nebo použít nesprávné jméno (např. volání na „hodiny“ („ruční budík“). Typickou změnou může být problém najít správné slovo.

7. Špatné umístění věcí a ztráta schopnosti opakovat kroky.

Člověk žijící s Alzheimerovou chorobou může dávat věci na neobvyklá místa. Mohou ztratit věci a nebudou moci jít v jejich stopách, aby je znovu našli. Může obvinit ostatní z krádeže, zvláště když nemoc postupuje. Typickou změnou je nechávat věci na nesprávném místě a čas od času zapomenout, kam jste je položili.

To jsou jen některé příznaky, rozhodně byste se měli poradit s odborníky a udělat si testy, pokud na sobě nebo na svých blízkých zaznamenáte některé z těchto změn v chování a fungování.

Zdroj:lifter

1
2