VČASNÉ PŘÍZNAKY JATERNÍHO SELHÁNÍ: Tyto zdánlivě neškodné příznaky jsou známkou poplachu!

Světlá stolice – tmavá barva stolice je dána žlučovými solemi, které játra běžně uvolňují. Pokud je stolice bledá, může to znamenat problém s játry nebo jinou částí žlučových cest (žlučové cesty jsou drenážní systém pro játra a žlučník). Černá stolice podobná dehtu se může objevit při pokročilém onemocnění jater a je způsobena průchodem krve gastrointestinálním traktem. V tomto případě je nutná naléhavá lékařská pomoc.

Žlutá kůže nebo oči – žloutenka je důsledkem hromadění bilirubinu (žlučového barviva) v krvi, protože jej nelze efektivně zpracovat. Kůže může svědit ze stejného důvodu.

Spider névus – pavoukovitě deformované krevní cévy. Pavoučí névy vypadají jako červená tečka s krevními cévami vyzařujícími ze středu jako pavoučí nohy. Mohou být běžné u zdravých žen, zatímco u mužů a pokud se vyskytují ve velkém množství na horní polovině ženského těla, mohou indikovat onemocnění jater.

Mírná tvorba modřin – může to být způsobeno sníženou schopností jater produkovat srážecí faktory.

Červené dlaně (palmární erytém) – Přibližně u čtvrtiny lidí s cirhózou se objeví palmární erytém neboli zarudnutí kůže na dlaních.

Tmavě zbarvená moč – Tmavě oranžová, žlutá, koka zbarvená nebo hnědá moč může být příznakem onemocnění jater. Změna barvy je způsobena nadměrnou akumulací bilirubinu, protože játra jej normálně nerozkládají.

Oteklý žaludek – vzniká ascites, protože se v žaludku zadržuje tekutina. Nohy a klouby mohou také otékat kvůli zadržování tekutin.

Zdroj:novitet.info

1
2