VAROVÁNÍ, je to extrémně nebezpečné: Tento produkt máte všichni doma, bylo zjištěno, že je strašně karcinogenní! Hned to zahoďte

Pečujeme o své zdraví a pro snížení rizika rakoviny se vyhýbáme kouření, nadměrnému množství alkoholu nebo opalování v soláriu. A možná si neuvědomujeme, že kolem nás je celá řada přípravků, těch, se kterými pereme prádlo, nanášíme si obličej nebo leštíme nehty, osvěžujeme vzduch a které obsahují chemikálie, o kterých je známo, že jsou karcinogenní.

panika

Změny v buněčné DNA mohou vést k rakovině. Tyto změny mohou být dědičné nebo k nim dochází v důsledku životního stylu, znečištění nebo produktů, kterým jsme vystaveni v práci nebo doma. I když přímo nemění DNA, karcinogeny mohou ovlivnit buňky způsoby, které později vedou k problémům.

Pokud přípravky obsahující karcinogenní látky používáme příležitostně, šance, že se něco stane, je minimální, ale při častém používání je riziko vysoké. Ne všechny karcinogenní látky mají stejnou sílu, expozice některým je obzvláště škodlivá. A pokud máte rakovinu v rodině, riziko může být velmi vysoké. Ve svém domově se musíte cítit bezpečně, proto se podívejte na některé z následujících věcí a zvažte jejich odstranění.

1. Osvěžovače vzduchu

Pokud váš domov má nepříjemný zápach, možná budete chtít přejít na osvěžovače vzduchu. Studie z roku 2008 testovala 6 takových produktů na škodlivé látky. Pět z nich mělo jednu nebo více karcinogenních chemikálií. V jednom osvěžovači vzduchu, který zapojíme do elektřiny, aby jemně uvolnil zápach, je přes 20 škodlivých složek, sedm z nich je toxických. Produkty s vůněmi nemusí mít etiketu se seznamem složek, takže si musíte dávat pozor na rizika, kterým se vystavujete.

2. Čisticí prostředky

Produkty, které používáme k udržení čistoty našich domovů, mohou obsahovat karcinogenní látky. Velké množství produktů může poškodit dýchací systém, z 2 500 produktů má více než čtvrtina karcinogenní složky, uvádí studie v Americe provedená The Environmental Working Group.

Pokud chcete přesně vědět, co tyto produkty obsahují, může to být obtížné, ne všechny ingredience jsou na etiketách napsány. Nejlepší je poohlédnout se po ekologických nebo zelených produktech, i když stále musíte být opatrní, protože mohou být také škodlivé a obsahují karcinogenní složky.

3. Voňavé aviváže v povlečení do sušičky

Díky těmto povlečením vyjde prádlo ze sušičky měkké a voňavé. Zápach v nich však může představovat zdravotní riziko, protože toxiny z listů se přenášejí na oblečení a tím i na naši pokožku.

Stejná ekologická skupina testovala 25 vonných výrobků pro domácnost. Polovina produktů měla alespoň jednu karcinogenní složku. Problém je o to větší, že u mnoha produktů není přesně uvedeno, co obsahují.

4. Pesticidy

Pokud máte problémy s pěstováním ovoce a zeleniny na zahradě kvůli plevelu, hmyzu nebo malým zvířatům, pravděpodobně používáte nějaké pesticidy, které pomáhají růstu a odpuzují škůdce. Pesticidy jsou karcinogenní. Rostoucí počet studií nalézá důkazy, že pesticidy zvyšují riziko rakoviny.

Není přesně známo, které složky představují riziko, ale některé chemikálie jako glyfosát jsou běžnou složkou pesticidů. U glyfosátu ho WHO, Světová zdravotnická organizace považuje pravděpodobně za karcinogenní a Evropská agentura pro bezpečnost potravin si myslí opak. Glyfosát jistě ovlivňuje rovnováhu hormonů. Pokud se při pěstování ovoce nebo zeleniny rozhodnete používat pesticidy, alespoň se ujistěte, že se nedotýkají vaší pokožky.

Pokračování na další straně