Varování: pokud toto ignorujete, skončíte nemocnici. Toto nebezpečné onemocnění má 1 z 10 Čechů

Diabetes může mít vážné zdravotní následky. Proto byste se měli co nejdříve, jakmile si všimnete příznaků, obrátit na svého lékaře, aby vám poskytl potřebnou pomoc a doporučil další kroky, které byste měli podniknout. V opačném případě může mít neléčené onemocnění na organismus fatální následky v podobě srdečního infarktu, mrtvice nebo trvalého poškození očí či ledvin. Včasný zásah však může účinky na tělo zvrátit a ochránit se.

Trvalá žízeň je jedním z nejčastějších příznaků cukrovky a často ji doprovází sucho v ústech (které se může objevit i po vypití vody). Podobně je třeba si všimnout i náhlého zvýšení chuti k jídlu, zejména na sladké. To je způsobeno rychlými změnami hladiny glukózy v krvi: Když hladina glukózy v krvi stoupá nebo klesá, tělo obvykle začne vysílat do mozku signály, že je třeba něco sníst. Ve většině případů to však není nutné a je to pouze známka toho, že se potýkáte s cukrovkou. Náhlý úbytek hmotnosti Pokud si všimnete, že hubnete, přestože jíte stále stejné množství jídla, pravděpodobně není něco v pořádku.

V každém případě byste se měli obrátit na odborníka, aby vám stanovil diagnózu, protože to může být příznakem řady onemocnění. Ve většině případů jde o důsledek buď nedostatku inzulínu, nebo zvýšené citlivosti organismu na tento hormon, která mu brání dodávat cukr do svalových buněk. V důsledku toho se zvyšuje hladina cukru v krvi a přebytečný cukr se vylučuje močí.

Pokračování na další starně