Tuková tkáň na hlavě, krku, paži, podpaží: Zde je návod, jak ji přirozeně odstranit

Tuková tkáň na hlavě, krku, paži, pod podpaží je nezhoubný výrůstek, který se může objevit v každém věku. Lékařsky se tyto výrůstky nazývají lipomy.

Kromě nich se mohou objevit i ateromy, které se projevují jako malé podkožní kuličky nebo uzlíky. Jejich rozměry jsou od pár milimetrů do pár cm, při viditelných změnách na kůži je nutné požádat o pomoc dermatologa.

Někdy se tuková tkáň lipomu vyskytuje pouze na jednom místě jako individuální změna, i když jsou poměrně často propojené a nacházejí se na více místech našeho těla a způsobují řadu nepříjemností. Jaký je skutečný důvod vzniku lipomu, moderní věda plně nezjistila, ačkoli genetika je považována za důležitý faktor, zatímco nadváha a zvýšený tuk v krvi nejsou považovány za hlavní příčiny…

Hnědá tuková tkáň u kojenců a dospělých

Kromě různých tvarů a umístění mohou mít tukové tkáně na těle také různé barvy, podle kterých je můžeme rozlišit. První typ, který uvádíme, najdeme nejčastěji u malých miminek. Tento téměř záhadný typ tuku funguje jako svaly, což znamená, že úspěšně spaluje kalorie, i když jsme v klidu.

Co je jistě velmi zajímavým faktem je, že po léta vědci věřili, že hnědá tuková tkáň se nachází pouze u miminek, ale nejnovější výzkumy ukazují, že velká část tohoto tuku se nachází i v těle dospělého člověka. Poslední zprávou je, že dlouhé intervaly aerobní fyzické aktivity spouští uvolňování hormonu irisinu, který umožňuje přeměnu bílé tukové tkáně na hnědou.

Nikdo neříká, že musíte cvičit až do vyčerpání, abyste vytvořili tento pozitivní efekt – 10 až 15 minut aktivity každý den stačí k tomu, aby tento proces proběhl hladce. Jakékoli zadržování tuku v těle není žádoucí, protože může dlouhodobě poškodit naše zdraví.

Viscerální tuková tkáň

U těchto lipomů by bylo nejlepší, kdybyste je neměli vůbec, protože jsou velmi škodlivé pro naše celkové zdraví. Tuková tkáň na ledvině nebo jiném vnitřním orgánu není vůbec dobrá. Vědci si nejsou úplně jisti, proč je škodlivý, ale jedno je více než jisté: viscerální tkáň aktivuje produkci stresových hormonů, kortizolu a také cytokinů, které negativně ovlivňují produkci inzulínu.

Důsledky jsou horší než ty, které způsobuje prostá tloušťka (obezita) a zahrnují zvýšené riziko cukrovky 2. typu a četných srdečních onemocnění. Jeden zajímavý fakt je však povzbudivý, a to, že aerobní aktivity snadno rozpouštějí viscerální tukovou tkáň.

Nejnovější výzkumy jdou v těchto otázkách ještě dále a hlouběji. Jako by riziko cukrovky 2. typu a srdečních onemocnění nestačilo, američtí vědci nedávno zjistili, že lidé s větším množstvím viscerální tkáně jsou vystaveni zvýšenému riziku ztráty kostní hmoty. Viz článek Osteoporóza kostí. Předpokládá se, že hormony z břišního tuku, jako je kortizol, rozkládají naše kosti.

Bílé tukové tkáně na těle

Tvoří většinu tuku v našem těle. To je ale dobrá zpráva, protože bílá tuková tkáň pod kůží plní roli mechanické ochrany a tlumiče nárazů (například při nárazu nebo pádu). Kromě toho produkuje protein adiponektin, který usnadňuje regulaci inzulínu. Zajímavé je, že konečný počet bílých tukových buněk, které máme, se určuje v dětství.

To znamená, že při zvyšování tělesné hmoty se počet těchto buněk nezvyšuje, ale pouze expandují. Nedávné studie ukázaly, že většině žen se hromadí tuk na bocích a nohou, i když se vždy myslelo, že tomu tak je.

Zhruba v období menopauzy se však po břiše začnou šířit bílé tukové buňky. Dlouhou dobu vědci nevěděli, proč se to děje, a pak američtí vědci (studie Mayo Clinic) zjistili, že pokles a nedostatek estrogenu aktivuje určité proteiny v těle, které podporují tvorbu tukové tkáně na žaludku. .

Nyní se dostáváme k bolestivému bodu – celulitidě. To je normální stará bílá tuková tkáň pod kůží, která má ochrannou roli. Vypadá jako pomerančová kůra, protože tlačí na pojivovou tkáň, což se projevuje „díry“ na kůži. Celulitida je vidět i u hubených lidí, protože její vzhled je do značné míry dán genetickou predispozicí.

Nedávné rozbory existujících metod na odstranění celulitidy ukázaly, že některé z nich opravdu fungují (zmenšují obvod stehen o půl centimetru). Fyzické aktivity jsou však určitě účinnější, především pro prevenci a následně redukci celulitidy. To je částečně způsobeno nárůstem svalové hmoty.

Pokračování na další straně