Trojúhelník smrti na vaší tváři: kde to je a proč je to nebezpečné

Oblast na obličeji, která spojuje nos a koutky úst, je považována za zvláště zranitelnou, protože je úzce spojena s naším mozkem.

Nejlepší způsob, jak vidět trojúhelník, je vytvořit jej prsty tak, že spojíte konečky palců a ukazováčků. 

Vrchol trojúhelníku je váš nosní hřbet a jeho základna začíná u koutků vašich úst a sahá až k obrysu horního rtu.

Proč se této oblasti říká „trojúhelník smrti“? Faktem je, že se zde nachází  kavernózní sinus – velká žíla, která odvádí krev z mozku a vytváří spojení mezi vnějším a vnitřním prostředím.

Jinými slovy, pokud se vám objeví pupínek a vyvine se u vás infekce, v nejhorším případě se rozšíří přes vaši kůži dolů do dutiny a do mozku, což může vést k vážným problémům.

Proč byste neměli mačkat pupínky v „Trojúhelníku smrti“

Tato oblast je propojena krevními cévami s oblastí lebky, kde se infekce může rychle šířit a stát se závažnější .

Pokud je kůže uvnitř „trojúhelníku“ poškozena odříznutím nebo vytlačeným pupínkem, do těla se dostanou bakterie.

  • Jednou z běžných infekcí v této oblasti je stafylokoková infekce . Tyto bakterie rychle pronikají do těla a způsobují infekci a vzhledem k jejich blízkosti ke kritickým oblastem vašeho mozku může infekce rychle vést k vážným komplikacím.
  • Těsně pod nosem a ústy jsou čtyři hlavní hlavové nervy, které řídí funkce v obličeji a kolem něj. V závislosti na tom, který nerv je infikován, může dojít k paralýze několika částí obličeje , včetně očních víček a úst, mohou být narušeny motorické funkce a může dojít ke ztrátě zraku.

Trombóza kavernózních dutin může vzniknout také v důsledku infekce . Tato porucha může vést ke vzniku krevních sraženin, které zvyšují riziko mrtvice a smrti.

Kůže na obličeji, zvláště v trojúhelníku smrti, je první linií obrany proti napadajícím bakteriím. Pokud tuto bariéru poškodíte, může to mít nebezpečné následky.

Kromě toho se infekce v této oblasti mohou šířit různými manipulacemi, jako je vybírání nosu, tahání chlupů z nosu a další akce, které porušují kožní bariéru.

Dalším důvodem, proč byste se této oblasti neměli dotýkat, je to, že se zde častěji tvoří jizvy .

Pokračování na další straně