Řadí se mezi nejcennější léčivé rostliny a v zimních měsících je aktuální, protože pomáhá při nachlazení. Její další vlastností, kterou zažilo mnoho žen bez ohledu na pravidelné lékařské prohlídky klasické medicíny, je to, že řebříček je výborným spojencem v boji téměř se všemi ženskými neduhy.
Má dlouhou historii použití v domácí medicíně, zejména na řezné rány a škrábance. Lidé jej používali také jako lék na nachlazení. Primární přínosy řebříčkového čaje spočívají v jeho schopnosti „zamést“ a zabránit úplnému rozvinutí nachlazení a v této schopnosti se používá již po staletí.
V lidovém léčitelství hraje řebříček mimořádně důležitou roli při léčbě ženských neduhů, jako je nepravidelná menstruace, nepředvídatelné návaly horka a další obtíže, které provázejí menopauzu , ale také záněty vaječníků, myomy a další onemocnění dělohy, včetně nej těžké nemoci.
Tato rostlina obsahuje látky, které příznivě působí na žaludeční sliznici , proto se čaj doporučuje pro lepší chuť k jídlu, k úlevě a léčbě zánětů žaludku, kolitidy a křečí žaludku a střev. Draslík, který je v této rostlině hojný, stimuluje práci ledvin, uklidňuje srdce a zmírňuje příznaky PMS.
Bylina také příznivě působí při různých krváceních – do žaludku, střev, nosu, při hemoroidech, vykašlávání krvavého sputa, dále je velmi účinná při angíně pectoris, revmatismu a revmatických bolestech , onemocnění sleziny, jater, slinivky břišní. Čaj působí a léčí popraskané ruce , zranitelné bradavky kojících matek a také kožní vyrážky.
Pokračování na další straně