Toto je nejsmrtelnější ženská rakovina: Neignorujte příznaky

Dnes se po celém světě slaví Světový den rakoviny vaječníků. V Srbsku každý rok onemocní asi 750 žen.

Na celém světě se každý 8. květen slaví jako Světový den proti rakovině vaječníků, nejsmrtelnější ženské rakovině. Každý rok v Srbsku onemocní rakovinou vaječníků asi 750 žen, přičemž rakovina vaječníků si každý rok vyžádá více než 450 životů.

Ve světě je ročně registrováno 250 000 nových případů rakoviny vaječníků a boj s touto nemocí prohrává 140 000 žen. Každý den v Česku onemocní dvě ženy rakovinou vaječníků a jedna na tuto nemoc zemře.

Podpora je nutná

Pro ženy žijící s touto nemocí, stejně jako pro jejich rodiny a přátele, dává oslava tohoto dne nový význam v poskytování podpory v boji za vyléčení.

„Tuto drsnou statistiku můžeme změnit pouze sjednocením. Pacienti, lékaři, stát a celá veřejnost by měli vyvinout další úsilí k zastavení nemoci, jakmile se objeví první příznaky problémů. Právě pravidelná kontrola je takovou ochranou v boji s rakovinou vaječníků. Proto apelujeme na všechny ženy, zejména na ty, které mají zkušenost s gynekologickým zhoubným nádorem v rodině, aby dbaly o své zdraví a chodily pravidelně ke gynekologovi – varuje Gorica Đokić ze sdružení „Progovori“.

Je těžké to včas odhalit

„Rakovina vaječníků postihuje především starší ženy, ale onemocnění bohužel neobchází ani mladší populaci. Je to těžké a vážné onemocnění, nejsmrtelnější rakovina ze všech gynekologických zhoubných nádorů.

Důvodem je především skutečnost, že neexistují žádné časné příznaky jako některé jiné zhoubné nádory, a když už se objeví, jsou velmi nespecifické a týkají se především trávicího a močového traktu.

Pokračování na další straně