Tabulka esenciálních olejů: na každou nemoc existuje lék!

Esenciální oleje mají široké využití. Například pozitivně ovlivňují naši psychickou pohodu, emoce i funkce různých orgánů. V tradičním léčitelství se používaly stovky let, dnes jsou základem aromaterapie. Můžete je použít do aromalamp, difuzérů, aroma šperků, relaxačních koupelí a do masážních olejů. Pro podporu zdraví je možné je inhalovat, kloktat nebo přidat do teplých či studených obkladů. Esenciální oleje můžete také kapat do DIY domácí eko drogerie (čističů na povrchy, domácí aviváže,…).

Dnes existují stovky esenciálních olejů se stovkami výhod, takže není překvapením, že je všechny neznáme naruby. Pokusili jsme se nyní shromáždit ty, o kterých možná slyšelo méně lidí, ale stále mohou být přáteli naší organizace.

Tea tree

Esenciální tea tree olej je jedním z nejužitečnějších éterických olejů vůbec, a tak se vyplatí mít ho vždy po ruce. Má antimikrobiální, antimykotické a antivirové účinky, je účinným přírodním antiseptikem a lze jej například použít místo jódu na rány a odřeniny. Smíchaný s levandulovým olejem poskytuje úlevu od bolesti. Přidejte několik kapek tea tree do šamponu či kondicionéru a zbavíte se problémů s lupy. Při aplikaci na kůži by tento éterický olej měl být vždy zředěný, ve směsi s nosnými oleji, jako je mandlový, jojobový nebo kokosový.

Léčí: akné, dermatitidu, ekzémy, opary, plísně nehtů, kvasinkové infekce, kousnutí hmyzem, bradavice, lupy, hemoroidy

Fenykl

Aromatický olej se sladkou vůní, nejvíce připomínající anýz, je užitečný při zažívacích potížích. Vetřete ho do žaludku nebo chodidel, abyste zmírnili menstruační nebo zažívací bolesti. Jeho účinek podobný estrogenu pomáhá mnoha ženám s hormonálními problémy. Uvolňuje, zklidňuje. Při problémech se zuby kápněte jeho kapku pod jazyk.

Citron

Citronový esenciální olej má neuvěřitelné vlastnosti, kterými prospějete svému tělu a duši. Nedávná studie totiž ukázala, že citronový esenciální olej je velmi účinným přírodním lékem proti kvasinkovým infekcím. Přidejte každé ráno dvě kapky do vody a podpoříte svůj metabolismus a urychlíte hubnutí. Můžete jej používat i místo chemických čisticích prostředků, 2 až 10 kapek na 3 deci vody vytvoří skvělý čistící prostředek, který můžete použít na kuchyňskou linku, prkénka i dřezy.

Léčí: Kvasinková onemocnění, lupy, stres a úzkost, špatný dech, stimuluje lymfodrenáž, podporuje hubnutí a trávení

Tip: Několik kapek citronového esenciálního oleje smíchaného s olivovým vytvoří perfektní leštidlo na nábytek. Chcete-li olej inhalovat, nakapejte několik kapek do difuzéru, budete se cítit šťastnější.

Máta

Mátové silice jsou po staletí používány k léčbě poruch trávení, zmírnění koliky, plynatosti, pálení žáhy a bolestí hlavy. Je to vynikající stimulant mozku, přináší jasnost a bdělost. Pokud se cítíte unaveni při řízení, nakapejte pár kapek na vatový tampon a umístěte jej v autě poblíž sebe – zaručeně neusnete. Máta má také odpuzující účinek na hmyz, takže udrží nejen komáry a mouchy, ale také šváby a pavouky dál od vašeho domu. Přidáte-li si několik kapek do tělového mléka, vytvoříte si účinný repelent proti komárům. Pokud nemáte rádi mátový čaj, dejte si pár kapek esenciálního mátového oleje smíchaných s medem, pomáhá to proti pálení žáhy.

Léčí: špatné trávení, pálení žáhy, bolesti hlavy, nevolnost, únavu, deprese, kašel, bolest v krku, kousnutí hmyzem, snižuje chuť k jídlu

Majoránka

Patří mezi expektorační éterické oleje, to znamená, že má vlastnosti, které rozpouštějí uvízlý hlen v dýchacích cestách a tím zmírňují záchvaty kašle. Přidává se do masážních olejů a tělových mlék, působí uvolňujícím svaly, proto se doporučuje i pacientům s revmatismem. Vzhledem k tomu, že mnoho lidí nemá rádo jeho vůni, vyplatí se jej smíchat s jinými esenciálními oleji.

Černý pepř

Ulevuje od bolesti svalů, působí jako stimulant a pomáhá trávicímu systému. Mám celulitidu? Esenciální olej z černého pepře také stimuluje krevní oběh.

Pokračování na další straně