ŠTÍTNÁ ŽLÁZA NEJVÍCE TRPÍ KVŮLI TOMU: Všichni zapomínáme, že je to hlavní příčina onemocnění, varují odborníci

Štítná žláza je největší a nejdůležitější žlázou s vnitřní sekrecí v našem těle. Nachází se na přední straně krku a má tvar motýla a aktivuje se při polykání. Hormony, které vylučuje, mají zásadní význam pro normální fungování mnoha procesů v lidském těle.

Hormony štítné žlázy jsou:

T4 (tyroxin)
T3 (trijodtyronin)
kalcitonin
Ovlivňují práci metabolismu, růst, vývoj, srdce, sexuální funkce u obou pohlaví, udržení těhotenství, hladinu glukózy v krvi, tělesnou teplotu a metabolismus vápníku.

Ve fetálním období a v dětství jsou hormony štítné žlázy klíčové pro správný vývoj centrálního nervového systému. Hlavním hormonem, který štítná žláza vylučuje v největší míře, je T4.

Onemocnění štítné žlázy je v posledních letech stále častější, a to i u mladší populace, a projevuje se nejčastěji v podobě nedostatečné sekrece hormonů (hypotyreóza) nebo nadměrné sekrece (hypertyreóza). Radiační terapie v těhotenství, ale i různá autoimunitní onemocnění mohou být příčinou nesprávného fungování tohoto velmi důležitého orgánu.

Stále více výzkumů však ukazuje, že onemocnění štítné žlázy je také psychosomatické onemocnění! To ve skutečnosti znamená, že jeho fungování je značně ovlivněno stresem a naším emočním rozpoložením. Naše pocity, ale i reakce na vnější prostředí a vše, co se s námi děje, jsou jedním z hlavních důvodů, proč štítná žláza onemocní. Svým způsobem cítí naše emoce a vše, co hluboko v sobě potlačujeme.

Pokud se na štítnou žlázu podíváme z energetického hlediska, propojuje tělo člověka s krční čakrou – energetickým centrem. Na této čakře závisí síla vůle a schopnost rozhodování, což souvisí i s prací štítné žlázy.

Pokračování na další straně