Proč menstruace začíná a pak končí? Tělo vyslalo důležitý alarm, TADY JE CO SE DĚJE ŠPATNĚ

Ženy v průměru menstruují 12krát ročně po dobu 38 let, tedy asi 456krát za život. Je to důležitá součást zdraví žen, ale i fungování těla – a něco, čemu musíme plně porozumět, abychom své tělo lépe poznali.

Menstruační cyklus trvá v průměru 28 dní, ale je to individuální záležitost a může trvat od 21 do 35 dní. Za nepravidelný cyklus je považován takový, který trvá kratší nebo delší dobu, než jsou tyto limity a je obvykle výrazně méně nebo více hojný. Krvácení obvykle trvá asi pět dní, ale může nastat velmi krátce – dva dny, nebo déle – až sedm, a je nejhojnější na začátku.

Mezi nepravidelnostmi cyklu je mnoho detailů, které ženy znepokojují, někdy oprávněně, někdy zbytečně, a jedním z nich je bodové krvácení mezi menstruacemi.

Menstruační krev se skládá převážně z krve a její součástí je tkáň sliznice endometria, z vnitřku dělohy. Ne vždy se však tato sliznice odlučuje stejným, stálým tempem, a právě proto je krvácení v některé dny vydatnější.

Pokud některá tkáň dočasně zablokuje průtok z děložního čípku, může dojít k méně silnému krvácení, které je po porušení blokády obvykle doprovázeno větším množstvím krve. To může být důvodem, proč menstruace začíná, ustává a pak znovu přichází.

Pokračování na další straně