POKUD MÁTE TAKOVÉ SNY, NALÉHAVĚ VYHLEDEJTE LÉKAŘE: Podivný příznak, který se objevuje během spánku, ukazuje na NEBEZPEČNÉ ONEMOCNĚNÍ

Studie ukázaly, že věk je největším rizikovým faktorem pro rozvoj neurodegenerativních onemocnění, jako je Alzheimerova nebo Parkinsonova choroba. Lékaři však varují, že tato onemocnění mohou postihnout i mladší lidi, kteří příznaky nemoci často ignorují.

Nový výzkum naznačuje, že naše podvědomí může ve skutečnosti naznačovat, že nám bude brzy diagnostikována Parkinsonova choroba…

Tato nemoc se často objevuje ve věku kolem 60 let, ale někteří lidé ji onemocní mnohem dříve, než dosáhnou 50. roku. Parkinsonovu nemoc nelze vyléčit a je charakterizována motorickými poruchami (pohyby) projevujícími se ve formě třesu, zpomalení pohybů a ztuhlost svalů. Tyto příznaky se liší pacient od pacienta a mohou zahrnovat nemotorické příznaky, jako jsou kognitivní změny a deprese, podle odborníků z Parkinsonovy nadace.
Jeden z těchto nemotorických příznaků byl uváděn jako potenciální varovný příznak Parkinsonovy choroby, který se objevuje několik let nebo dokonce desetiletí před nástupem motorických příznaků. Některé sny mohou znamenat, že máte poruchu spánku, která naznačuje, že vám hrozí Parkinsonova choroba.

Pokud fyzicky reagujete na to, co se vám zdá, například křičíte ze spánku, protože sníte o tom, že s někým bojujete, nebo máváte rukama ve snaze bránit se útočníkovi, je velmi pravděpodobné, že máte poruchu spánku. K tomu dochází během spánkového cyklu rychlého pohybu očí (REM) a může zahrnovat vydávání zvuků, mluvení a křik nebo kopání, abyste se probudili. Lidé, kteří to zažívají, jsou diagnostikováni s poruchou chování ve spánku REM, známou také jako RBD.

Normálně, když každou noc vstoupíte do svého REM cyklu – což je doba, kdy sníte – váš mozek bude bránit pohybu svalů. Lidé s RBD mají v této fázi spánku jinou zkušenost.

„U RBD jsou mozkové dráhy, které potlačují svalovou aktivitu, narušeny a lidé jsou schopni se pohybovat, aby ‚předvedli‘ své sny,“ řekla neuroložka Rachel Dolhun.

Pokračování na další straně