PADAJÍ VÁM VLASY VÍCE NEŽ OBVYKLE? NEIGNORUJTE TENTO PŘÍZNAK: Toto Je To, Před Čím Vás Vaše Tělo Varuje

100 vlasů za den je normální úroveň vypadávání vlasů, zatímco jakékoli vyšší množství může být považováno za špatné a může být indikátorem nemoci nebo nesprávného fungování těla.

Vypadávání vlasů může být způsobeno mnoha věcmi a nejčastějšími příčinami jsou genetická dědičnost, nemoc nebo věk. Častým jevem je také úplné zarůstání chloupků na některých částech pokožky hlavy.

Cykly růstu vlasů se skládají z dlouhé růstové fáze, krátké přechodné fáze a krátké klidové fáze. Na konci dormance vlas vypadává z kořínku a ve folikulu roste nový, čímž vzniká nový cyklus. Takže klasický předpoklad je, že asi 100 vlasů, které vypadnou z hlavy za den, jsou ve skutečnosti vlasy, které dokončily svůj cyklus. Pokud více než 100 vlasů denně dokončí svůj cyklus nebo vstoupí do klidové fáze, může dojít k vypadávání vlasů.

Jsou možné různé formy

Existují různé důvody pro vypadávání vlasů u lidí, takže několik různých typů vypadávání vlasů lze definovat na základě příčiny. Liší se klinickým průběhem, způsobem léčby a prognózou.

Androgenní plešatost je nejčastější formou

Jednou z nejčastějších forem vypadávání vlasů u mužů a žen je androgenetická alopecie. Děje se tak v důsledku přecitlivělosti vlasových kořínků na testosteron, přesněji na aktivní metabolit mužského pohlavního hormonu – dihydrotestosteron. Inhibuje růst vlasů a vede tak postupně k úplnému vymizení vlasů a jejich kořínků. Tento typ vypadávání vlasů se vyskytuje častěji u mužů a vyskytuje se kolem osmnácti až dvaceti let věku.

Androgenní plešatost se může vyskytnout i u žen a dívek a nejčastěji je provázena nerovnováhou pohlavních hormonů v rámci syndromu polycystických ovarií. Pokud je to důvod, objeví se i příznaky nečistého obličeje a tvorby akné, narušený menstruační cyklus a zvýšená tělesná hmotnost. Abychom v tomto případě vyřešili vypadávání vlasů, je nutné vyřešit příčinu jako jsou polycystické vaječníky. V případě polycystických vaječníků a androgenního vypadávání vlasů by ženu měl vyšetřit gynekolog, endokrinolog a dermatolog.

Pokračování na další straně