Svalové křeče přicházejí náhle a představují napnutí svalů po probuzení nebo po usnutí.
Také jakákoli fyzická aktivita může způsobit křeče.
Nedostatek tekutin je hlavní příčinou svalových křečí.
Piercing a intenzivní bolest se nejčastěji vyskytuje v nohách, i když se může objevit i v jiných částech těla.
Tento stav trvá od několika sekund do několika minut. Noční svalové křeče se objevují bezprostředně při usínání nebo ráno po probuzení a jsou nejčastěji důsledkem špatného prokrvení, i když k nim dochází i při nižší tělesné teplotě než obvykle.
Pokud vás uprostřed noci probudí bolestivá křeč v nohách, nejste sami. Podle studie z roku 2012 publikované v časopise „American Family Physician“ tento bolestivý zážitek zažije alespoň jednou za život až 60 procent lidí a studie z roku 2017 ukázala, že tento jev je častější u lidí nad padesát let. let starý.
Přestože je tento neduh velmi rozšířený, jeho příčiny nejsou zcela jasné. „Naleznete spoustu různých názorů, ale pravdou je, že nikdo vlastně neví, proč se křeče v nohách objevují v noci,“ říká Scott Garrison, Ph.D., docent rodinného lékařství na University of Alberta, který publikoval několik studií o nočních křečích v nohách.
Někteří vědci se domnívají, že příčina je v moderním způsobu života: „Zatímco naši dávní předkové trávili spoustu času sběrem ovoce, to znamená v dřepu a polodřepu, moderní způsob života obecně nezahrnuje takové pohyby, které jsou důležité pro protažení svalů a dochází ke křečím.“
Další skupina odborníků se domnívá, že vleže na lůžku jsou nohy často v plantární flexi (flektovaný kotník – zvýšený úhel mezi dorzální plochou chodidla a přední částí bérce), což zkracuje svaly. Když noha dlouho spočívá v této poloze, může i malý pohyb způsobit křeč.
Garrisonův výzkum ukázal, že noční křeče jsou častější v letních měsících než v zimě. I když to není obecné pravidlo, tvrdí, že podle jeho výzkumů je frekvence nočních křečí nohou v červenci vyšší než v lednu. Na otázku, proč tomu tak je, vysvětluje: „Je důležité pochopit, že svalové křeče jsou způsobeny nervovými problémy, nikoli svalovými poruchami. Testy elektromyogramu ukázaly, že nervy, které jdou z páteře do lýtkových svalů, spouštějí tyto křeče. nervový systém se v létě rychleji regeneruje díky většímu množství přijímaného vitaminu D, což je možná příčina častějšího výskytu křečí v létě.Některými z možných příčin je zvýšená fyzická aktivita, která vede k pocení, které může způsobit lehkou formu dehydratace a být spouštěčem svalových křečí. Nemalý vliv má také strava, různé léky, množství pohybu.“
Pokračování na další straně