MÁTE LIŠEJNÍKY NA SVÉ KŮŽI! Všimněte si, prosím, TĚCHTO PŘÍZNAKŮ: Zde je to, co potřebujete vědět

Lišejník lze přenášet následujícími způsoby:

Z člověka na člověka – šíří se přímým kontaktem s nakaženou osobou.
Od zvířete k člověku – kontaktem s nakaženým zvířetem je možné se nakazit (případně u psů, koček a krav).
Z kontaminovaného předmětu na člověka – může se přenést přes předměty a povrchy, kterých se infikovaná osoba nebo zvíře v poslední době dotklo, ale také přes oblečení, ručníky, lůžkoviny, hřebeny atd.
Z půdy na člověka – ve vzácných případech se mohou lišejníky rozšířit na člověka kontaktem s infikovanou půdou. Infekce se s největší pravděpodobností projeví až po delším kontaktu s extrémně infikovanou půdou.
Studie dvou profesorů (Clarence S. Livingood a Donald M. Pillsbury) z Dermatologického oddělení Pensylvánské univerzity, publikovaná v roce 1940, provedená na vzorku 228 případů, prokázala výrazně větší náchylnost chlapců k infekcím pokožky hlavy způsobeným lišejník. Vnímavost mužů k infekci byla přítomna v 76 %, zatímco u žen byla zaznamenána v mnohem nižším procentu 25 %.

Lišejníky se obvykle zpočátku projevují jako suché, šupinaté oblasti na povrchu kůže, které mohou být červené a svědivé. Tvar postižené oblasti je mírně konvexní, nepravidelný, obvykle kruhový, prstencový, červený. U některých lidí se může více kruhů překrývat.

Lékaře navštivte, pokud na kůži zpozorujete vyrážku, která ani po dvou týdnech nezmizí. Váš lékař vás pravděpodobně pošle na diagnostickou léčbu a možná budete potřebovat i léky na předpis.

V případě lišejníku se mohou nové skvrny objevit po týdnu až dvou právě proto, že je lišejník vysoce nakažlivý. Skvrny rostou v průměru přibližně do 25 mm. Jak rostou, centrální oblast se uzdravuje a zanechává červený prsten.

Lišejník na obličeji u kojenců a dětí

U dětí lišejník obvykle postihuje pokožku hlavy, trup a chodidla. Když houba infikuje pokožku hlavy, kůže se olupuje a svědí a vytváří malé holé oblasti. Lišejník, který se objevuje na trupu, začíná jako malá, kulatá, červená skvrna, která svědí, a lišejník, který se objevuje na noze, je známý jako dermatomykóza nohy nebo atletická noha.

Obličej je velmi nevhodným místem pro výskyt lišejníku právě proto, že je blízko úst, očí a nosní sliznice. Pokud je místo lišejníku lokalizováno pomocí nezbytných ošetření, může to mít vážnější následky.

Lišejník může mít zvláště vážné následky u dětí. Děti mají tendenci dotýkat se rukama téměř všeho a neobratně překračovat lišejník a přenášet tak infekci do dalších částí těla. Protože děti nerozumí nebezpečí infekce, je nesmírně důležité včas vyhledat lékařskou pomoc.

U dětí je mnohem pravděpodobnější, že onemocní lišejníkem, protože jejich pokožka je mnohem jemnější, citlivější a zvlhčená. Záhyby na dětských končetinách jsou pro houby obzvláště „krásná místa“.

Dospělí nejsou v lepší pozici než děti. Dospělí se často snaží infekci zakrýt práškem. Snažit se „schovat“ pod prášek není nejlepší hygienické řešení. Pudr ucpe póry, ale rozmazání pudru zajistí „volný transport“ plísní na nový povrch kůže.

Lišejníky na obličeji se projevují jako:

červená vyrážka (mírně vystupující z povrchu kůže),
vyrážka, která se objeví na tvářích, nose, očích, čele, bradě nebo uších,
hranice vyrážky jsou často velmi rozmazané (nejsem si jistý, zda se jedná o vyrážku nebo jen suchou kůži),
svědění,
popraskaná šupinatá kůže.
Nikdy se nesnažte kožní onemocnění léčit sami, ale co nejdříve kontaktujte lékaře, který vám předepíše příslušný krém nebo lék.
Lišejník – léčba

Infekci lišejníky je obtížné zabránit. Plísně, které způsobují kožní onemocnění, se často zakořeňují v těle dříve, než se začnou projevovat první příznaky. Riziko získání lišejníku však můžete snížit provedením následujících kroků:

Vzdělávejte se – uvědomujte si rizika, která s sebou lišejníky přinášejí, a vzdělávejte ostatní o známých rizicích.

Dodržujte hygienu – často si myjte ruce, abyste zabránili šíření infekce, udržujte prostory, které používáte s více lidmi, v čistotě, to je důležité zejména ve školách, školkách, tělocvičnách, šatnách.

Pokud již k infekci došlo, vyhněte se příležitostem, kde se můžete nadměrně potit.

Vyhněte se kontaktu s nakaženými zvířaty – nakažená zvířata poznáte podle projevu nahých částí, kterým chybí srst nebo srst. V případech, kdy infekce nepokročila, nejsou známky onemocnění viditelné.

S nikým nesdílejte osobní věci – toto pravidlo platí zejména pro oblečení, ručníky, kartáče na vlasy, zubní kartáčky, kosmetiku (rtěnka, řasenka, tužka na oči).

Zdroj:Krenizdravo.hr