MÁTE ČERVENÉ TEČKY NA NOHÁCH? Ženy zpozorněte: Když uslyšíte důvod 4, bude vám vše jasné

Mnoho lidí bojuje s černými tečkami a rozšířenými póry nejen v T-zóně, ale i na nohou.

Tomuto běžnému stavu říkáme jahodové nohy kvůli načervenalé pokožce a malým tmavým skvrnám, které připomínají semena jahod.

Těmito místy jsou vlasové folikuly nebo rozšířené póry, které obsahují směs olejů, bakterií a odumřelé kůže. Když se po holení odkryje, vzduch se dostane do kontaktu s olejem, zoxiduje a ztmavne.

Jahodové nohy obvykle nesvědí a nebolí, ale určitě mohou u člověka způsobit nepohodlí

Holení

Ačkoli jsou „jahodové nohy“ považovány za genetické onemocnění a nejčastěji se vyskytují u lidí s hustým ochlupením, holení je jedním z hlavních důvodů tohoto nepříjemného stavu. Pokud se holíte starou žiletkou nebo bez krému na holení, popálení od žiletky může mít za následek podráždění pokožky. V reakci na podráždění kůže kolem vlasových folikulů ztmavne a na nohou se objeví černé tečky.

Folikulitida

Folikulitida je obvykle způsobena Staphylococcus aureus, ale někdy Pseudomonas aeruginosa (plavecká folikulitida v teplém bazénu) nebo jinými příčinami. Horká bazénová folikulitida vzniká v důsledku nesprávné úpravy vody chlórem nebo bromem.

Známky folikulitidy jsou povrchová pustula nebo zánětlivý uzlík kolem vlasového folikulu. Příznaky zahrnují mírnou bolest a podráždění. Infikované chloupky snadno vypadnou nebo se odstraní a vytvoří se nové papuly. Zarostlé chloupky do kůže mohou způsobit chronické mírné podráždění nebo zánět, který může napodobovat infekční folikulitidu.

Pokračování na další straně