LEVNĚJŠÍ NEŽ ELEKTŘINA A VYTOPÍ BYT ZA HODINU: Lidé ji zde využívají málo a na zimu je záchranou

Vzhledem k tomu, že teploty ve většině bytů prudce klesly, je nutné místnosti dotápět až do zahájení topné sezóny a mnoho lidí si klade otázku, jaká je nejvýhodnější varianta pro ty, kteří nemají ústřední topení.

Pomalu přicházejí chladné dny, a tak i když topná sezóna začíná až 15. října, mnozí se obávají, že letos v zimě nastanou kvůli krizi problémy se zdroji energie a že mnozí budou čelit zimě se studenými radiátory. Nejlepší je najít zařízení, která budou šetřit elektrickou energii a udržovat teplo. Jedním z nejlepších řešení jsou plynová topidla, protože jsou levnější než elektřina. Dobrou variantou jsou i kamna na dřevo, ale cena takového vytápění se za rok zvýšila o 70 %, což z něj nedělá výhodnou alternativu.

Topení na kamnech
Aby byla kamna opravdu hospodárná, je nutné, aby byla naplněna tepelnou energií, tedy aby topidla fungovala jen po dobu, kdy je v provozu „levná elektřina.“ To znamená, že kamna TA nesmí být příliš malá pro místnost topí, protože k dosažení požadované teploty bude muset často vyfukovat horký vzduch. Tímto způsobem se naakumulovaná tepelná energie rychle spotřebuje a bude nutné ji během čtyřikrát dražší elektřina.

Hodně záleží na kvalitě izolace. Pro byt o rozloze 60 metrů čtverečních by měly stačit tři pece TA s celkovým výkonem nejméně 10 kilowattů. Aby kamna TA fungovala vždy, když je tarif elektřiny levný, doporučuje se pořídit si také speciální časovače, které umožňují automatické zapínání, abyste se zapnutím kamen nemuseli čekat do půlnoci. Nejsou drahé a usnadňují život.

Energetická agentura spočítala, že dvě pece TA o výkonu tři kilowatty spotřebují elektřinu v hodnotě 41 300 dinárů za šest měsíců vytápění bytu, ale pouze při použití levnějšího nočního tarifu. Agentura tvrdí, že to stačí na teplotu 20 stupňů Celsia na 16 hodin denně. Zpočátku opět vše závisí na kvalitě izolace. Každé doplnění kamen během dne s využitím dražší elektřiny výrazně zvyšuje náklady.

Ohřívače
Když už mluvíme o elektrických ohřívačích, které k vytápění používají ohřívače, všechny ohřívače budou dávat přesně stejné množství tepla. Využití elektřiny při přeměně na tepelnou energii je téměř 100%, takže topidlo spotřebuje přesně tolik kilowattů, jak je deklarováno. Toto pravidlo neplatí pro invertorové klimatizace (tepelná čerpadla), které mohou poskytnout 3, 4 nebo i více než 5 kW tepelné energie na 1 kW použitého výkonu.

Někdy má ohřívač drobné odchylky a spotřebuje o něco méně nebo o něco více, než je deklarovaný výkon. Spotřebu můžete měřit také tak, že vypnete všechny spotřebiče a na hodinu zapnete pouze topení a zapíšete si stav měřiče před a po měření. Počítejte s tím, že nějakou energii spotřebovávají i zařízení ve stand-by režimu (vypnutá TV, lednička, Wi-Fi router), ale tento způsob mi dává přesný výsledek spotřeby.

Předpokládejme, že vámi zakoupený ohřívač spotřebuje přesně tolik, kolik je uvedeno na deklaraci – 2000 W (2 kW). Bez ohledu na to, zda je vaším ohřívačem ohřívač, konvektor, olejový radiátor, akumulační kamna – dodá do místnosti stejné množství tepelné energie – 2 kW * 1 h = 2 kWh.

Pokud necháte ohřívač o výkonu 2 kW běžet hodinu na plnou intenzitu, spotřebuje přesně 2 kWh. Cena elektřiny pro domácnosti v Srbsku při vyšším denním tarifu je pro zelenou zónu (do 350 KV) 6,4 dinárů za kW, pro modrou zónu (do 1 600) 9,61 a pro červenou zónu 19,22 dinárů za kW. kilowatt. Jednoduchým výpočtem dojdeme k závěru, že topidlo spotřebovalo za hodinu 2 kWh, což zaplatíme od téměř 13 do téměř 40 dinárů. Na vyúčtování elektřiny je také fixní poplatek za měřicí místo, který však není závislý na měsíční spotřebě.

Pokud topidlo zapnete na noc, kdy je elektřina levnější, budete využívat nižší denní tarif, zaplatíte tedy přibližně poloviční cenu za kilowatthodinu (u zelené zóny je cena kilowattu v noci 1,60, např. modrá zóna 2,40 a červená 4,80 dinárů za kilowatt).

Pokračování na další straně