Ledviny jsou hlavním biologickým filtrem těla. Metabolické produkty, léky, soli a voda jsou vylučovány močí. Pokud jsou orgány zanícené nebo poškozené, je to nebezpečné pro celé tělo. Jak ale pochopit, že vás bolí ledviny, na jaké příznaky byste si měli dát pozor?
Stavba a funkce močového systému
Ledviny jsou klíčovou součástí močového systému. Každý zdravý člověk je má dvě, nacházejí se hluboko v dutině břišní, na zádech. Jsou umístěny na hranici mezi hrudníkem a břišní dutinou, na obou stranách páteře, horní třetina je kryta žebry pro dodatečnou ochranu při otřesech nebo pádech. Orgány mají tvar fazolí, u dospělých mají velikost lidské pěsti.
Pokud jsou ledviny zdravé, profiltrují každou minutu asi 200 ml krve a odstraňují odpadní produkty látkové výměny, přebytečné soli a vodu v moči.
Aktivní práce orgánů udržuje rovnováhu elektrolytů – správný poměr minerálů (sodík, hořčík, fosfor).
Regulují metabolismus bílkovin, syntetizují hormony, které udržují stabilní hladinu krevního tlaku, a produkují erytropoetin, sloučeninu, která stimuluje kostní dřeň k produkci červených krvinek (erytrocytů).
Zdraví ledvin je důležité pro udržení pevnosti kostry – regulují metabolismus vápníku a vitamínu D.
Faktory ovlivňující zdraví ledvin
Močový systém je spolu s játry důležitou detoxikační továrnou na odpadní látky, přechodné metabolity, léky a vitaminy. Nepříznivá ekologie, znečištěné ovzduší, toxiny z pitné vody a potravin, nadměrné užívání léků, špatné návyky, nezdravá strava, časté infekce a chronická patologie mohou poškodit funkci močového systému. Nebezpečné jsou zánětlivé procesy v pánvičce a glomerulech, toxické léze a hypoxie (nedostatek kyslíku v důsledku zhoršeného průtoku krve).
Ledviny mohou dlouho tiše trpět a lidé nepociťují bolest ani jiné příznaky, i když se funkce orgánu již výrazně zhoršila. Jak tedy poznáte, že jsou vaše ledviny poškozené, jakých změn ve fungování vašeho těla byste si měli být vědomi a měli byste se ihned poradit s lékařem? Váš urolog zjistí řadu změn, které mohou být znepokojivé, a doporučí vás k urologovi nebo nefrologovi na vyšetření moči nebo ultrazvuk. Rozsah dalších vyšetření určí lékař.
1.Zpěněná moč
Malé množství pěny v moči je přijatelné, pokud je proud moči silný. Bublinky by ale měly rychle zmizet. Pokud je pěna hojná, objeví se další příznaky popsané níže, je čas navštívit lékaře a provést test moči.
Pokud jsou v moči bílkoviny, určité toxiny nebo buňky, může se objevit pěna. To je známkou toho, že funkce ledvin je narušena, nedostatečně filtrují krev v důsledku zánětlivého procesu, předchozího poranění nebo špatného oběhu v renálních tepnách.
2.Změna barvy moči
V závislosti na objemu spotřebované tekutiny a okolní teplotě se barva moči u zdravého člověka mění od světle žluté po jantarovou.
Konzumace určitých barevných potravin (rebarbora, řepa, šťovík), vitamínů B nebo léků může dočasně změnit barvu vaší moči na jasně žlutou, růžovou nebo nazelenalou. Pokud se však dieta nezmění a moč získá růžový nebo načervenalý odstín (barva masa), silně zapáchá a pění, je to alarmující znamení.
Pokračování na další straně