Zánět močového měchýře je nejčastěji způsoben bakterií Escherichia coli a dalšími enterobakteriemi. Sexuálně přenosné bakterie, jako jsou chlamydie a mykoplazma, mohou způsobit zánět močové trubice a záněty reprodukčních orgánů, což znesnadňuje nebo znemožňuje početí. Proto je velmi důležité rozpoznat příznaky zánětu močového měchýře a močové trubice a reagovat včas, než se zánět stane chronickým.
Zánět močového měchýře, známý také jako infekce dolních močových cest, může postihnout obě pohlaví, ale ženy jsou náchylnější k tomuto zdravotnímu problému, který může být velmi trvalý, protože mají kratší močovou trubici, díky které se bakterie snáze a rychleji dostanou do měchýř. U žen je močová trubice také umístěna blíže k konečníku, což znamená, že bakterie musí urazit kratší vzdálenost, aby dosáhly močového měchýře.
Ve většině případů se cystitida objeví náhle a trvá krátkou dobu (akutní cystitida), někdy však může trvat déle (chronická cystitida). Včasná léčba zánětu je klíčem k zabránění šíření infekce. Za normálních okolností budou bakterie, které způsobují zánět močového měchýře, odstraněny z těla močením. V některých případech se bakterie mohou uchytit na stěnách močového měchýře a rychle se množit. To brání schopnosti těla je zničit, což má za následek zánět močového měchýře.
Faktory, které zvyšují riziko zánětu
Některé faktory mohou zvýšit riziko cystitidy u žen a mužů.
Nedostatečný příjem tekutin
„K zánětu močového měchýře může dojít, pokud člověk pije velmi málo tekutin, zejména v letních měsících, při topení nebo při počátečních příznacích zánětu močového měchýře,“ poznamenává MUDr. Neven Kapun, specialista na urologii.
Operace v oblasti močovodu
„Zánět močového měchýře je primárně spojen se zavedením močového katétru po výkonu do močové trubice nebo s přímým příjmem bakterií během výkonu,“ říká doktor.
Pokračování na další straně