LÉKAŘ VARUJE PŘED NEBEZPEČNÝM ZVYKEM VĚTŠINA: Tady je to, co to dělá s vašimi plícemi

S příchodem chladnějších dnů začíná většina lidí sušit prádlo v interiéru a mnozí nahrazují sušičku radiátory, aby vše co nejdříve uschlo a bylo připraveno k žehlení a uložení do skříní.

Branislava Čilić, Ph.D. med., specialista na rodinné lékařství ze Záhřebu, během 24 hodin zjistil, že zvyk sušit prádlo uvnitř není dobré pro prostor, ale ani pro zdraví rodiny.

Jednak se sníží účinnost radiátoru a místnost se nedá dobře vytopit a navíc se zvýší vlhkost až o 30 procent. Vdechování této vlhkosti, stejně jako chemikálií z pracích prostředků a aviváže, je špatné pro zdraví plic.

  • Protože suchý vzduch není dobrý pro funkci plic, není ve vzduchu, který dýcháme, příliš mnoho vlhkosti. Optimální relativní vlhkost vzduchu, který dýcháme, by se měla pohybovat mezi 45 a 60 procenty, vše mimo tyto limity zahrnuje adaptační mechanismy, které mají své limity. Nadměrná vlhkost vdechovaného vzduchu vede v našem organismu ke změnám ve smyslu snížené koncentrace, ospalosti, změn nálad, ale také ovlivňuje rozvoj patogenů respiračního složení, které se množí ve vlhkém prostředí, jako jsou plísně, vlhkost a podobně.

Pokračování na další straně