Krevní skupina prozradí vše: Kdo je jaký posteli, kdo má sklony ke ztrátě paměti, ale také koho milují komáři

Naše tělo je dokonalý stroj a věřte nebo ne, každá krevní skupina s sebou nese nějaké rizikové faktory, ale také vzájemné rozdíly. Některé skupiny tedy nesou vyšší riziko srdečních onemocnění. Lidé s krevními skupinami A, B a AB mají o 25 až 30 procent vyšší hladiny bílkovin známých jako Willebrandův faktor a faktor VIII. Částečně kvůli tomuto rozdílu ve srovnání s jedinci s krevním typem 0 mají tito lidé o 15 procent vyšší riziko úmrtí na srdeční onemocnění, podle studie z roku 2015 v lékařském časopise BMC Medicine.

Typ 0 má méně krevních sraženin, ale také problémy s plodností

Lidé s krevní skupinou 0 mají nižší riziko vzniku krevních sraženin, protože mají nižší množství proteinů, které napomáhají srážení krve.

„Nemělo by se však předpokládat, že jedinec s krevní skupinou 0 je více chráněn než tato nebo že lidé s jinými krevními skupinami jsou vystaveni většímu riziku. Krevní skupina 0 je podle některých výzkumů také nejstarší krevní skupinou. Historici a odborníci se domnívají, že tuto krevní skupinu měli první lidé na světě. Může však také způsobit problémy s plodností. Podle výzkumu z Albert Einstein College of Medicine je u krevní skupiny 0 dvakrát vyšší pravděpodobnost, že bude produkovat FSH, folikuly stimulující hormon, jehož vysoká hladina ukazuje na nízkou ovariální rezervu. FSH totiž u žen stimuluje tvorbu zralé vaječné buňky připravené k oplodnění a jeho hodnoty se zvyšují při vyčerpání vaječníků.

A kdo má vyšší riziko rakoviny žaludku a trombózy?

Lidé s krevními skupinami A, B a AB jsou vystaveni vyššímu riziku vzniku rakoviny žaludku, ukazuje studie BMC Medicine a důvodem je pravděpodobně zánětlivá reakce na bakterie H. pylori zodpovědné za žaludeční vředy. Helicobacter pylori je spirálovitá bakterie, která se nachází na sliznici žaludku u lidí a je odolná vůči vysoce kyselému prostředí, které se v žaludku nachází. Tyto krevní skupiny také přinášejí o 31 procent vyšší riziko rozvoje hluboké žilní trombózy – sraženiny, která se tvoří hluboko v žilách nohou, třísel nebo paží, než u lidí s krevní skupinou 0, uvádí studie amerických odborníků z University z Minnesoty.

Pokračování na další straně