KDE A JAK BOLÍ, KDYŽ NEFUNGUJE Slinivka: Co způsobuje problémy a jak odhalit zánět a rakovinu

Dědičná pankreatitida

Neustálé ataky akutního zánětu slinivky břišní, ke kterým dochází brzy – před 30. rokem života, jsou nejčastěji důsledkem dědičných abnormalit slinivky nebo jiných trávicích orgánů. Tito pacienti často dostávají chronickou pankreatitidu a následkem toho dochází k cystické fibróze.

Příznaky jsou chronické bolesti, průjmy, podvýživa, pacienti trpí i cukrovkou.

Rakovina slinivky

Rakovina slinivky bývá často nazývána „tichým zabijákem“, protože zpočátku nezpůsobuje žádné potíže. První věc, kterou si obvykle všimneme, je zežloutnutí kůže a poté nejsou žádné další příznaky. Proto je včasná detekce spíše výjimkou než pravidlem.

Bolest slinivky břišní je cítit „pod žebry“, uprostřed nebo trochu více na levé straně. Zpočátku je mírná a zhoršuje se po jídle a pití. Může být ostrý, ale může také měnit intenzitu a trvat několik dní.

Obvykle se bolest zhoršuje, když pacient leží na zádech, takže se cítí lépe, když sedí, mírně se předkloní.

Často se tato bolest šíří směrem k zádech, je ostrá a během pohybu se nemění. Pokud je příčinou bolesti slinivky břišní kámen, pak se cítí jako bodnutí. Pokud se jedná o následek konzumace alkoholu, je bolest méně ostrá a obtížněji lokalizovatelná.

Lékaři varují, že bolest žaludku by neměla být připisována zánětu slinivky břišní bez vážné diagnózy, protože je možná řada dalších diagnóz.