K tomu slouží červená čepice na čepici šampaňského. Celý život jsi pil šampaňské špatně!

Mnoho lidí ani neví, že většina šampaňských je vybavena takovým červeným uzávěrem a hlavně ne k čemu to je. Kdyby to věděli, určitě by to použili, a proto vám nyní řekneme, proč je to tak užitečné!

Pár málo známých faktů o šampaňském

První šampaňské vyrobil v letech 1670 až 1715 Dom. Vyrobil ji Pierre Pérignon zatavením lahve korkovou zátkou, která se k ní připevnila drátěným třmenem namočeným ve vosku. Výrobní postup byl dlouhou dobu utajován, ale i přes to byl již v 18. století všeobecně známý a v 19. století se šampaňské vyrábělo již po celé Evropě.

Naše slovo champagne vymyslel István Gróf Széchenyi, který jako první nazval francouzské champagne champagne ve svém díle Credit. János Fischer, obchodník s vínem a koloniálním zbožím a dr. Doktor Mihály Schönbauer, občan Bratislavy, založil v roce 1825 první oficiálně registrovanou továrnu na šampaňské v Uherském království.

Naše slovo šampaňské vymyslel hrabě István Széchenyi, který jako první ve svém díle s názvem Hitel nazval francouzské šampaňské šampaňským. Kolébkou maďarské výroby šampaňského byla Bratislava. János Fischer, obchodník s vínem a koloniálním zbožím a dr. Bratislavští občané doktor Mihály Schönbauer založili v roce 1825 svou továrnu na šampaňské, v té době první mimo Uhry a Francii. V roce 1831 byla továrna na šampaňské pana Jánose Keresztelő Aigermanta přivezena do Uherského království a od té doby měla zabezpečené sklady a těšila se skvělé pověsti. V roce 1840 dosáhla produkce společnosti 10 000 lahví ročně.


První uznání získali na světové výstavě v Paříži v roce 1867, kde se svým šampaňským získali bronzovou medaili. Později továrna přešla do vlastnictví syna Jánose Fischera, Jánose Fischera ml. Protože jeho syn, který sloužil jako vojenský důstojník u vídeňského dvora, nechtěl v továrně pokračovat, přešla v roce 1877 do vlastnictví Rakušana Johanna E. Huberta.

Pokračování na další straně