Jaký med vzít na určité nemoci? K čemu je dobrý propolis, mateří kašička a pyl?

Nejčastější otázka uživatelů medu je: „Který med je nejlepší?“ Odpověď neexistuje. Každý přírodní med je dobrý a má speciální vlastnosti potřebné pro léčení určitých onemocnění. Následují popisy různých druhů medu a k čemu se nejlépe hodí.

Pokud jde o kvalitu, můžeme uvést jeden, téměř neznámý fakt – důkazem toho, že konzumujete pravý, přírodní med, je pocit „štípání“, když ho pomalu rozpouštíte v ústech a krku. Tento efekt vytváří jed, který včely vstřikují do medu na ochranu. Při výběru vhodného druhu medu pro prevenci a léčení nemocí je dobré poradit se se zkušeným apiterapeutem, odborníkem na včelí produkty.

Akátový med

Je dobrý pro ty, kteří mají zažívací potíže, má uklidňující účinek a uvádí do rovnováhy celý organismus. Díky vysokému obsahu fruktózy jej mohou užívat i diabetici. Doporučuje se i dětem do tří let, protože je lehký.

Lipový med

Má antiseptický a zklidňující účinek. Používá se při chřipce, nachlazení, bronchitidě a respiračních onemocněních způsobených streptokoky, stafylokoky a dalšími grampozitivními bakteriemi. Stimuluje pocení a při užívání se doporučuje určitá doba klidu na lůžku.

Lesní med

Obsahuje 13 (a více) více minerálních látek než druhy květin. Je zvláště bohatý na soli železa, které hrají důležitou roli při posilování krve, oxidačních procesech a procesu růstu, což je důležité zejména v dětství. Doporučuje se při anémii, gynekologických, respiračních a jiných onemocněních.

Kaštanový med

Kaštanový med má charakteristickou intenzivní vůni a mírně nahořklou a aromatickou chuť. Pomáhá při poruchách činnosti trávicích orgánů (žaludek, játra, žluč, dvanáctník). Doporučuje se k léčbě vředů na žaludku a dvanácterníku, žloutenky, bakterií v močových cestách.Posiluje srdeční sval. Některé studie ukazují, že kaštanový med je jedním z nejkvalitnějších medů na světě. Kaštanový med je vhodný k výrobě domácích koláčů a perníků právě pro své královské aroma.

Šalvějový med

Šalvějový med se získává z květů šalvěje a sbírá se někde od poloviny května do poloviny června. Šalvěj roste v oblastech se středomořským klimatem a na Istrii na východním pobřeží poloostrova. Tento med patří mezi kvalitnější medy a je velmi dobrý na léčení všech druhů onemocnění dutiny ústní a dýchacích cest. Doporučuje se lidem, kteří mají problémy s černým kašlem, kašlem, bolestmi v krku, bronchitidou, nachlazením, které jsou obvykle doprovázeny suchým a neproduktivním kašlem…

Květový med nebo luční

Obsahuje více éterických olejů a děti ho rády jedí. Doporučuje se zejména pro kardiaky, při dýchacích potížích způsobených gramnegativními bakteriemi, při gynekologických onemocněních a avitaminózách. Včely začínají sbírat květový med již brzy na jaře, a to z rostlin a stromů jako je pampeliška, třešeň, švestka, jabloň a další luční a polní květiny. Květový med má výjimečnou chuť, plnou vitamínů, minerálů a stopových prvků. Květový med pro jeho specifickou chuť milují všichni, od nejmenších dětí až po seniory. Posiluje imunitní systém v nejširším spektru. Květový med je o něco aromatičtější než med akátový a je velmi šetrný k žaludku. Sbírá se s desítkami druhů květů, proto se doporučuje na všechny neduhy. Prospívá dýchacím cestám, zklidňuje žaludek, je vhodný pro vývoj dětí již od útlého věku.

Slunečnicový med

Pro vysoký obsah glukózy a dalších důležitých složek se doporučuje pro posílení odolnosti organismu, při srdečních chorobách a pro zlepšení krevního oběhu.

Řepkový med

Je vynikající kvality a má silné antibakteriální vlastnosti. Je vynikající pro přípravu přípravků na bázi mateří kašičky.
PYL NEBO KVĚTOVÝ PRÁŠEK

Jedná se o samčí pohlavní část květu rostliny s jemnozrnným vzhledem. Každé zrno je biologicky jedinečné a obsahuje vše potřebné pro život: bílkoviny, aminokyseliny, kyseliny, tuky, hormony, fermenty, kofermenty, sacharidy a tajemství života – molekuly DNA a RNA, které určují tvar a vývoj živých bytostí. .

Pokračování na další straně