Jak zabránit v zimě rosení oken: Naše babičky na to měly úžasný trik

Také se potýkáte s kondenzací vody na oknech? Tento problém se často objevuje za chladného počasí, kdy není vhodné nechávat otevřené větrání. Kondenzace se může vyskytovat na starých i nových oknech, na plastových, dřevěných i hliníkových oknech. Obecně však platí, že čím je okno kvalitnější, tím méně se kondenzace vyskytuje.

Nejčastěji se rosí okna zevnitř. Rosa na okně je krásným obrazem hromadění vodní páry ve vzduchu na chladném povrchu. Je to ideální učebnicový příklad pro vysvětlení tohoto jevu dětem, ale není to příjemný příklad pro dospělé. Vlhkost v bytech totiž nemá příliš pozitivní důsledky a vede ke vzniku plísní. Plísně nejsou na první pohled patrné, ale představují významný zdravotní problém.

Jak snížit rosení

Rosení sice není možné zcela odstranit, ale lze ho výrazně omezit.

Dostatečné větrání

Ale zpět k vnější vlhkosti na oknech. Existuje mnoho způsobů, jak snížit kondenzaci vlhkosti na oknech. Nejjednodušší je časté větrání. Ideální je otevřít okna v celém bytě a nechat vyměnit veškerý vzduch, tedy větrat alespoň pět minut. Pára se netvoří pouze v kuchyních a koupelnách. Vlhkost se může zachytávat také za nábytkem a v rozích místností. Proto je také důležité umístit nábytek volně, aby se zlepšilo větrání. Větrání by mělo probíhat nejlépe ráno a večer. V zimě není vhodný lehký vánek z oken.

Zatopte

Čím teplejší místnost, tím méně kondenzace na oknech. Čím teplejší jsou okna, tím méně se na nich tvoří kondenzát. Vlhkost je dobré omezit také tím, že nebudete doma sušit prádlo, pořídíte si sušičku nebo budete při vaření používat digestoř.

Pokračování na další straně