Jak výška ovlivňuje zdraví

Vaše výška totiž souvisí s vaším zdravím. Přestože samotná výška nezpůsobuje žádné zdravotní potíže, výzkumy ukazují, že může zvýšit nebo snížit pravděpodobnost, že budete mít určité zdravotní problémy.

Odhalíme vám souvislost mezi výškou a některými nemocemi…

1. Rakovina
Některé výzkumy ukazují, že podprůměrná výška může znamenat, že je menší pravděpodobnost, že onemocníte některými typy rakoviny. Například studie na více než 100 000 ženách v Evropě a Severní Americe zjistila, že u nižších žen je menší pravděpodobnost vzniku rakoviny vaječníků. Studie zahrnující více než 9 000 Britů ve věku 50 až 69 let zjistila, že u mužů nižšího vzrůstu je menší pravděpodobnost vzniku rakoviny prostaty.

2. Cukrovka
Délka vašich nohou může souviset s vaší pravděpodobností, že dostanete cukrovku typu 2. Na základě pětiletých údajů od více než 6 000 dospělých se vědci domnívají, že u vysokých lidí je méně pravděpodobné, že ji onemocní. Není jasné, proč jsou tyto dva spojeny, ale jedna myšlenka je, že nízký růst je známkou špatné výživy nebo jiných metabolických problémů před narozením nebo během dětství.

3. Onemocnění srdce
Vědci si nejsou jisti proč přesně, ale lidé, kteří jsou nižší než 160 cm, mají o 50 % vyšší pravděpodobnost, že onemocní ischemickou chorobou srdeční, než ti, kteří jsou 172 cm vysocí nebo vyšší. Důvodem může být špatná výživa nebo infekce před narozením nebo v dětství, které ovlivňují růst. Je také možné, že vaše geny ovlivňují jak výšku, tak výskyt srdečních problémů později v životě.

4. Cévní mozková příhoda
Nastává, když je přerušen průtok krve do oblasti mozku. U starších lidí je méně pravděpodobné, že ji budou mít, a to platí zejména v případě, že mají zdravou váhu. Jedním z důvodů tohoto odkazu může být strava a další věci související se zdravím dětství, které ovlivňují vaši výšku.

5. Krevní sraženina
Může se jednat o vážný stav, zvláště pokud se tvoří ve velké žíle nebo se dostává do plic. Vědci nedokážou vysvětlit proč, ale výzkumy ukazují, že čím níže jste, tím menší je pravděpodobnost, že budete mít krevní sraženinu v žíle. Nejmenší šanci, že ji získají, mají lidé nižší než 152 cm.

Pokračování na další straně

1
2