Přestože u mnoha pacientů je rakovina diagnostikována až v okamžiku, kdy se rozšíří a nádor je dostatečně velký na to, aby mohl být nahmatán nebo potvrzen zobrazovacími testy, mnoho typů onemocnění lze zastavit včas pokračováním v pravidelných kontrolách. Jak říká odbornice Christina Chungová, lidé často zanedbávají příslušná opatření, což může mít bohužel tragické následky.
Mnoho druhů rakoviny lze diagnostikovat v raném stádiu, tedy ještě předtím, než se objeví příznaky. Některé z nich lze samozřejmě odhalit snáze než jiné. Například rakovinu kůže lze často zpočátku diagnostikovat pouhou vizuální kontrolou (i když je samozřejmě nutné stanovit přesnou diagnózu, aby bylo možné identifikovat potenciální rizika). Jiné druhy rakoviny mohou nepozorovaně růst deset i více let, což velmi ztěžuje diagnostiku a následnou léčbu.
Symptomatické a asymptomatické nádory
Pokud je rakovina nebo jiné onemocnění v těle přítomno, ale neprojevuje se žádnými příznaky, nazývá se asymptomatické onemocnění. Do této kategorie zpravidla spadá mnoho druhů rakoviny (protože v počátečních stadiích vykazují jen málo příznaků) – proto je tak důležité chodit na pravidelné prohlídky, aby bylo možné odhalit potenciální nebezpečí v raném stadiu. Naproti tomu rakovina a další onemocnění, která vykazují zjevné příznaky v raném stadiu, se nazývají symptomatická.
V takovém případě je třeba problém řešit okamžitě, protože na rychlé diagnóze a následné vhodné léčbě závisí život pacienta. Náhlé a závažné příznaky nemusí vždy okamžitě znamenat rakovinu, ale čím dříve je diagnóza stanovena, tím dříve lze zahájit léčbu a získat veškeré informace o skutečném stavu člověka.
Pokračování na další straně