Idiopatická plicní fibróza: Ničí tělo rychleji než rakovina a příznaky se objevují až pět let před stanovením diagnózy

Idiopatická plicní fibróza je nebezpečné onemocnění, které může lidskému tělu způsobit větší škody než rakovina. Pokud zaznamenáte její příznaky, vyhledejte co nejdříve pomoc.

Každý asi ví, že pokud onemocníte zhoubným nádorem, pravděpodobně během několika měsíců nebo let zemřete. Existuje však nemoc, jejíž příznaky se objeví pět let před diagnostikováním rakoviny a která zabíjí více lidí než rakovina. Jedná se o idiopatickou plicní fibrózu, onemocnění, při kterém se v plicích hromadí pojivová tkáň a zužuje dýchací prostor. Pokud tedy zaznamenáte příznaky, měli byste co nejdříve kontaktovat svého lékaře a začít se změnou životního stylu.

Idiopatická plicní fibróza je vzácné onemocnění, které je však stále častější a postihuje především muže. Nejčastější příčinou je zánět způsobený látkami, které se hromadí v plicní tkáni, zejména ve vzdušných váčcích a kapilárách. To vede k nahromadění vaziva a zúžení dýchacího prostoru v plicích. Zatím neexistuje žádná specifická léčba ani konkrétní příčina, která by toto onemocnění vysvětlovala, ale předpokládá se, že se na něm podílejí nebezpečné vlivy prostředí. Naštěstí existují způsoby, jak příznaky nemoci zmírnit a žít déle. Důležité je zejména včasné rozpoznání příznaků, které se mohou objevit až pět let před stanovením diagnózy. Za tímto účelem je níže uveden seznam nejčastějších příznaků, které by nikdy neměly být ignorovány:

Pokračování na další straně