FIKUS VÁM VYROSTE AŽ KE STROPU: Stačí ho postříkat TOUTO VODOU, květy budou bujné a KRÁSNÉ

Fíkus neboli guma je oblíbená pokojová rostlina a patří do čeledi morušovitých (Moraceae), je to rostlina, která se vyznačuje mnoha druhy různého vzrůstu a listů. Například ficus elastica má velké listy ve tvaru baculaté elipsy a špičatá červená poupata, která vypadají velmi dekorativně, zatímco ficus benjamina má spoustu malých listů a velmi připomíná dřevo.

Množení a prořezávání fíkusů

Většina fíkusů dobře snáší prořezávání a můžete to udělat, pokud chcete omezit jeho růst. Tyto vrcholové řízky můžete použít k množení tak, že je po ošetření práškem na zakořenění nebo po vložení do vody vložíte do země a když jsou kořeny přesazeny do země. Po seříznutí rostlinu opatrně zalijte a až po měsíci přihnojte.

Péče o fíkus

Ficus často ztrácí listy po nákupu. Je to způsobeno šokem z přemístění a ficus_benjaminos jim v období adaptace na nové stanoviště zajišťují pravidelnou zálivku a dostatek světla a vláhy. Každých 14 dní a v létě častěji rostlinu postříkejte nebo omyjte listy vlažnou vodou. Pokud listy myjete, můžete ve vodě rozpustit trochu saponátu a poté listy omýt čistou vodou. Listy fíkusu velkolistého se většinou omývají, protože může dojít k poškození listů fíkusu malolistého a tím k vysychání. Postřik udrží rostlinu bez prachu a co je důležitější, zabrání vši a sviluškám napadnout rostlinu. Fíkus nesnáší průvan ani náhlé změny teplot či migraci, proto si dávejte pozor, kde ho při větrání místnosti držíte. K rostlině je vhodné přilepit dřívko, kterým ji budete svazovat, aby měla oporu, dokud je stonek ještě mladý. Během stárnutí většinou opadají nejstarší listy, ale pokud se to stane mladé rostlině, pravděpodobně ji zaléváte příliš. Pokud mají padající listy hnědé skvrny, znamená to, že místnost, kde se fikus nachází, je příliš studená.

Pokračování na další straně