Mnoho lidí zná specifický zápach, který proniká vzduchem v domovech pro seniory, nemocnicích a dalších podobných místech. Nejčastěji se mu říká „vůně starých lidí“ nebo „vůně stáří“ a odborný název je „nonenal“.
Podle výzkumu zveřejněného v Journal of Investigative Dermatology v roce 2001 je nárůst nonenální spojen se stárnutím . Nonenal se často vyskytuje u jedinců starších 40 let, ale ne u těch mladších, a je jediným tělesným pachem, u kterého bylo zjištěno, že se významně mění u starších jedinců.
Navzdory závěrům vědců si mnoho lidí myslí, že nonal je výsledkem špatné hygieny . Jiní se domnívají, že tento zápach, který je na sobě těžké cítit, ale přetrvává na povlakách na polštářích, límečky košil a dalších podobných tkaninách, nelze odstranit . Žádný z těchto předpokladů však není založen na skutečnosti.
Co způsobuje „zápach starých lidí“?
Produkce nonenalu je přirozeným vedlejším produktem procesu stárnutí. Neenální produkce, způsobená oslabením antioxidační ochrany pokožky, obvykle začíná kolem 40. roku věku u mužů i žen a může být zhoršena hormonálními změnami, jako je menopauza.
Jak pokožka slábne, její přirozené oleje rychleji oxidují. To je způsobeno mastnými kyselinami vylučovanými mazovými žlázami, které reagují s kyslíkem ve vzduchu za vzniku negalu.
Protože není nerozpustný ve vodě, nonel může zůstat na pokožce i přes mytí a může přetrvávat i po intenzivním drhnutí. Tímto způsobem zápach způsobený nonelem přetrvává i v extrémně čistém prostředí.
Pokračování na další straně