Bradavice, papilomy, mateřská znaménka – před čím se nás tělo snaží varovat? Podívejme se na nejdůležitější záludnosti těchto jevů!

Proč rostou bradavice a další kožní výrůstky?

Hormonální změny a jejich vliv na pokožku

Nejdříve je třeba zvážit hladinu hormonů. Hormony jsou takříkajíc dirigentem orchestru vašeho těla. Pokud je dirigent rozladěný, je rozladěný i orchestr. Hormonální změny mohou být způsobeny různými faktory, jako je stres, špatná strava, endokrinní poruchy nebo změny související s věkem. To vše může vést k poruchám, které ovlivňují stav pokožky. Například vysoká hladina kortizolu (stresového hormonu) může potlačit imunitní systém a vést k různým kožním problémům, jako jsou bradavice a papilomy. Změny hladin pohlavních hormonů mohou mít také vliv na růst a změny kožních lézí, zejména během těhotenství, menopauzy a puberty.

Úloha inzulínu a jeho vztah k novotvarům

Nyní si povíme o dalším důležitém hormonu, inzulínu. O inzulínu jste pravděpodobně slyšeli v souvislosti s cukrovkou. Inzulín však hraje v našem těle mnohem širší roli. Kromě regulace hladiny glukózy v krvi ovlivňuje také proces růstu a dělení buněk. Nadměrný příjem jednoduchých sacharidů a nedostatek pohybu mohou vést k jevu známému jako inzulínová rezistence. Inzulinová rezistence je stav, kdy buňky těla „nereagují“ na inzulin. V reakci na to začne tělo vylučovat více inzulínu a stimuluje růstové procesy buněk, včetně abnormálních. Jinými slovy, podvýživa a poruchy životního stylu vytvářejí podmínky pro růst bradavic i jiných druhů rakoviny.

V roce 2016 byla zveřejněna studie potvrzující souvislost mezi inzulinovou rezistencí a vznikem kožních onemocnění. Vědci z Ruské státní lékařské univerzity zjistili, že u pacientů s abnormálním metabolismem sacharidů se nejčastěji objevují kožní onemocnění, jako jsou papilomy a bradavice (zdroj: Ruská státní lékařská univerzita, 2016). Regulace hladiny hormonů a inzulinové rezistence samozřejmě není „zázračnou pilulkou“, která vyřeší všechny kožní problémy, ale je jedním z nejdůležitějších kroků ke zdravé pokožce.

Co vypovídají kožní výrůstky o vašem zdraví?

Jak mohou novotvary signalizovat problémy s trávením a metabolismem

Bradavice, papilomy a mateřská znaménka nejsou vždy jen kosmetickými vadami. Jsou zvonkem a výkřikem, že s vaším tělem není něco v pořádku. Jedním ze systémů, kterému je třeba věnovat pozornost, je trávicí soustava. Například špatné trávení vede ke špatnému vstřebávání živin a aktivuje zánětlivé procesy v těle. Tyto zánětlivé procesy mohou „spustit“ růst nových kožních útvarů nebo změny stávajících kožních útvarů. Několik studií, včetně studie ruských vědců, naznačuje, že střevní dysbióza může souviset s různými kožními onemocněním.

Vnitřní novotvary: existuje souvislost s kožními?

Možná si myslíte, že kožní a viscerální nádory jsou velmi odlišné. Mají však více společného, než by se mohlo zdát. Oba typy novotvarů mohou být spojeny s poruchami metabolismu a imunitního systému. Například přítomnost polypů ve střevě může souviset s přítomností papilomů na kůži. Oba tyto faktory svědčí o oslabení imunitního systému nebo o celkovém zánětu v těle. Může být také známkou hormonální nerovnováhy, zejména u žen v menopauze a těhotných žen. Lze také připomenout řadu studií, které nastolily otázku možné souvislosti mezi přítomností nádorů na kůži nebo v těle a zvýšeným rizikem vzniku rakoviny.

To neznamená, že přítomnost kožních lézí automaticky zvyšuje riziko, ale je to důvod, proč věnovat pozornost svému zdraví a podstoupit další vyšetření. Tipy na prevenci a způsoby boje proti nádorům jsou popsány v následující části. Pokud máte mezitím podezření na zdravotní problémy, neodkládejte návštěvu lékaře. Vaše zdraví na vás nebude čekat. Čím dříve začnete jednat, tím snazší bude nalezení léku.

Pokračování na další straně