Bodnutí sršněm není vždy smrtelné – zde je to, co musíte udělat

Bodnutí sršněm je velmi bolestivé, ale ve většině případů není smrtelné, jak si někteří myslí. Většinou vše končí mírným otokem, který trvá pár dní.

Bodnutí sršněm však někdy může způsobit anafylaktický šok, tedy alergické reakce na jed, a pak je celá věc mnohem nebezpečnější.

V každém případě je nejlepší se vyhnout dobrodružstvím v přírodě v místech, kde se vyskytují sršni. Pokud pracujete na zahradě, buďte opatrní a chraňte odhalené části těla. Pokud k bodnutí dojde, okamžitě žihadlo odstraňte a přiložte studený obklad.

Sršní bodnutí – příznaky a reakce

Sršní bodnutí způsobuje především otoky, zarudnutí a svědění na poškozené části kůže. Malé žihadlo může projít za půl hodiny i za hodinu, ale pokud je člověk na jeho jed obzvlášť citlivý, může otéct celá ruka, noha nebo jiná část těla, na které se žihadlo nachází.

Abyste zabránili šíření jedu do těla, udržujte propíchnutou část těla zvednutou vzhledem k trupu.

Pokud žihadlo zůstane v kůži, zkuste ho vymáčknout lubrikačním nožem. Nepoužívejte pinzetu, protože většinou pouze vtlačí jed do těla a žihadlo zůstane hlouběji v kůži.

Bodnutí v krku a krku je zvláště nebezpečné, protože otok může způsobit potíže s dýcháním nebo dokonce dušení, a proto musí být zraněný okamžitě převezen do pohotovostní nemocnice.

Bodnutí jedovatým hmyzem, jako je sršeň, je zvláště nebezpečné pro lidi náchylné k alergickým reakcím. Mohou upadnout do anafylaktického šoku.

Pokračování na další straně