Bakteriální meningitida: Rozpoznejte včas příznaky a vylečte se

Co je BAKTERIÁLNÍ MENINGITIDA?

Meningitida je onemocnění charakterizované zánětem mozkových blan a míchy. Existuje několik typů meningitidy, které se dělí na akutní virovou a bakteriální meningitidu, subakutní a chronickou meningitidu (např. tuberkulózní, kryptokokovou a syfilitickou). Běžná virová meningitida je mírnější a častější než bakteriální meningitida, postihuje osoby mladší 30 let, přičemž 70 % infekcí se vyskytuje u dětí do 5 let. Bakteriální meningitida je velmi nebezpečné onemocnění a měla by být léčena jako lékařská pohotovost.

Pokud se bakteriální infekce neléčí, může způsobit vážné poškození mozku a infekce krve (sepse) může vést ke smrti. Příčiny onemocnění. Meningitidu způsobují viry, bakterie, plísně a dráždivé chemické látky. Nejčastější příčinou bakteriální meningitidy je rozšíření bakteriální infekce v jiných částech těla krevním řečištěm do mozku a míchy.

Nejčastějšími organismy, které způsobují meningitidu, jsou Neisseria meningitidis, Streptococcus pneumoniae a u dětí Haemophilus influenzae (který je od začátku očkování stále vzácnější).

Kojenci jsou náchylnější k infekci Streptococcus pneumoniae, protože jejich imunitní systém se proti této infekci ještě nevyvinul. Meningokokové onemocnění se šíří kýcháním, kašláním, sdílením příborů a osobních předmětů, jako jsou zubní kartáčky a lahvičky.

Příznaky bakteriální meningitidy se obvykle objevují náhle a rychle se zhoršují. Pokud máte podezření na případ bakteriální meningitidy, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Příznaky zahrnují:

  • těžká bolest hlavy
  • zvýšená tělesná teplota
  • zvracení
  • ospalost
  • rozptýlení
  • útoky
  • neschopnost snášet jasné světlo (fotofobie) – tento příznak je méně častý u malých dětí, tzn
  • ztuhlost šíje – tento příznak je také u malých dětí méně častý

Často v případech meningitidy se na kůži může objevit vyvýšená červená vyrážka. Na rozdíl od jiných typů vyrážek tato vyrážka nebledne ani nemění barvu.

Taková vyrážka se však nemusí objevit ve všech případech a nelze předpokládat, že lze diagnózu meningitidy vyloučit, pokud vyrážka neexistuje.

Pokračování na další straně