8 pravidel, jak udržet orchidej kvetoucí po celý rok

  1. Dodržujte pravidla zavlažování.
    Orchidej je třeba zalévat až po vyschnutí půdy – zabráníte tak hnilobě kořenů. Po odkvětu orchideje je třeba zálivku snížit asi na měsíc.
  2. Zvlhčujte vzduch.
    Další důležitou podmínkou je vlhkost vzduchu. V případě nedostatečné vlhkosti může orchidej přestat růst, případně její neotevřená poupata a květy předčasně odumřou. Chcete-li zvýšit vlhkost místnosti, kde orchidej roste, můžete ke květině umístit talířek s vodou. Zejména v suchých obdobích (když je doma zapnuté topení) se vyplatí rostlinu rosit. Optimální vlhkost pro orchidej je 60 % a více.
  3. Dopřejte orchideji „šokovou terapii“.
    Někdy, aby orchidej rozkvetla, potřebuje trochu stresu. Když se rostlina cítí příliš dobře, veškerou svou energii nasměruje do rostoucí zelené hmoty. Jedním ze způsobů, jak rostlinu stimulovat, je orchidej trochu „šokovat“ – omezit zálivku nebo umístit květináč s rostlinou na chladnější místo.
  4. Jak zalévat orchideje ledem

Proces zalévání orchidejí ledem je jednoduchý: stačí přidat tři kostky ledu do květináče každý týden. Všechno! To odpovídá čtvrtině šálku vody. Všimněte si, že pokud pěstujete více než jednu orchidej v jednom květináči, budete pro každou potřebovat tři kostky ledu.

Jak kostky ledu tají, voda pomalu gravituje do kompostu. Kořeny orchideje tak pomalu absorbují potřebnou vlhkost a rostlina žije déle. Zalévání orchidejí také sníží pravděpodobnost, že dostanou příliš mnoho nebo příliš málo vody. Příliš málo i příliš mnoho vody může rostlině ublížit, ale orchideje obvykle vadnou kvůli příliš velkému množství vody. Pokud budete dodržovat týdenní režim zalévání ledem, můžete se tomuto riziku vyhnout.