7 typů prdů a říhnutí, které jsou hlasitými alarmy

Všichni prdí a říhnou. Toto je fakt. Málokdo z nás však rád diskutuje o emisích plynů. A v tomto není nic překvapivého. Souhlasíte, toto není téma, o kterém chcete mluvit u večeře. Dnes však udělejme výjimku. Protože jsou věci, které o svých plynech opravdu potřebujete vědět.

A mluvme o těch případech, kdy nám prdy a říhání signalizují vážné zdravotní problémy.

Plyny jsou mocným komunikačním nástrojem. A je velmi důležité pochopit: o co jde?

Někdy je vaše prdění a říhání jediným signálem, který doslova „říká“ problém. Některé zvuky mohou naznačovat jednoduché zažívací potíže. Zatímco jiní hlásí ucpání trávicího traktu nebo jiné vážné problémy s tlustým střevem.

Proto je užitečné vědět, na které plyny si dát pozor. A které – zavřete oči. Protože někdy platí: co je přirozené, není ošklivé. Pokud ovšem v tuto chvíli nejedete ve výtahu.

Co jsou to plyny?

Plyn je zcela přirozeným vedlejším produktem našeho trávicího systému. V podstatě se jedná o přebytek vzduchu, který se hromadí uvnitř těla při jídle.

Mnoho potravin s vysokým obsahem vlákniny uvolňuje plyny, když se rozloží nebo tráví. Takové plyny obvykle odcházejí nižší cestou. Ostatní plyny nebo říhání odcházejí nahoře. Mohou nastat z mnoha důvodů. Ale hlavně: při polykání vzduchu při jídle nebo pití sycených nápojů.

Typ plynu 1: velmi páchnoucí

Možná vás překvapí, že většina plynů, které uvolňujeme, je bez zápachu. Pouze 1 % uvolněných plynů má nepříjemný zápach. Pokud si všimnete, že váš plyn má extrémně nepříjemný zápach, mohlo by to znamenat přemnožení bakterií ve vašem střevě.

Může to být také kvůli citlivosti na určité potraviny, které velmi dráždí váš trávicí systém. Některé druhy potravinového podráždění žaludku nejsou žádná legrace a vyžadují okamžitou lékařskou pomoc.

Plyn typu 2: Neuvěřitelně bolestivý

Někdy se ve střevech hromadí plyn, který může způsobit ostrou bolest, která se šíří po celém břiše. Obvykle to znamená, že musíte brzy na záchod, ale zatím: plyn nemůže najít svou obvyklou cestu ven.

Pokud však pociťujete neustálou bolest plynů, dokonce i po stolici, může to znamenat, že vaše střevo je zablokované něčím vážnějším. Bolest z plynu, který neprochází, může naznačovat zablokování, jako je nádor, nebo jiné podráždění, jako je vřed nebo oteklé slepé střevo.

Plyn typu 3: Nadměrné nadýmání

Nadýmání je nepříjemný příznak, který je často doprovázen bolestí. Takové nadýmání je způsobeno tlakem z nadměrného hromadění plynů v břiše. Čas od času je doprovázena hlasitými zvuky jak zevnitř, tak zvenčí, jak plyny unikají.

Toto je další příznak, který je zcela normální, pokud se čas od času objeví. Ale neustálé nadýmání může naznačovat syndrom dráždivého tračníku (IBS), který způsobuje bolestivé trávení a zánět trávicího traktu.

Pokračování na další straně

1
2