12 PŘÍZNAKŮ ČASNÉ MENOPAUSY: U některých přichází před 40. rokem věku, MÁTE NYNÍ TYTO PŘÍZNAKY?

Kdy žena vstoupí do menopauzy, je do značné míry předurčeno – ještě předtím, než se vůbec narodí. Dokážete však předpovědět, kdy vstoupíte do této nové fáze života?

První věc, kterou musíte udělat, je promluvit si s mámou. To je největší vodítko, které máte. Pokud vstoupila do menopauzy brzy, je pravděpodobnější, že ji budete následovat. Není to exaktní věda, ale je to dobrý ukazatel.

Doktorka Zoe Williamsová říká, že čím dříve to zjistíte, tím lépe se můžete připravit na to, co přijde. Pokud je vám navíc méně než 45 let a začnete si všímat, že máte příznaky, o kterých si myslíte, že souvisejí s menopauzou, je opravdu důležité promluvit si se svým lékařem.

Příznaky a symptomy perimenopauzy a menopauzy jsou bohužel velmi podobné mnoha dalším běžným stavům, které postihují ženy mezi třicítkou a čtyřicítkou. Tak například špatnou náladu lze zaměnit za psychické problémy a extrémní únava může být známkou chronického únavového syndromu. Deset až 20 různých stavů napodobuje příznaky menopauzy, takže není překvapením, že praktičtí lékaři ne vždy menopauzu poznají hned. Statisticky je také pravděpodobnější, že mladá žena trpí něčím jiným – proto zpoždění v diagnóze.

Jediným způsobem, jak zjistit, zda jste v menopauze nebo ne, je provést krevní test, který zjišťuje hladiny hormonu zvaného FSH.

Pokračování na další straně