10 příznaků, že máte cukrovku a ani o tom nevíte

Bez léčby může mít cukrovka fatální následky, jako je infarkt nebo mozková mrtvice, ale může také vést k problémům s očima, ledvinami a poškozením nervů, proto je důležité co nejdříve rozpoznat, zda tento nebezpečný stav máme.

Součástí toho je dávat si pozor na varovné příznaky cukrovky, a pokud toho sami zažíváte hodně, určitě se poradíte s lékařem.

1. Neustálá nadměrná žízeň

Neustálá žízeň je jedním z nejčastějších příznaků cukrovky, která je obvykle doprovázena suchem v ústech.

2. Hlad

Typickým příznakem stavu je náhlé zvýšení chuti k jídlu, zejména chutě na sladké. Důvodem je vlastně náhlá změna hladiny cukru v krvi. Když hladina cukru v krvi klesne nebo stoupne, vaše tělo vám řekne, že musíte něco sníst.

 3. Náhlé hubnutí

Pokud jíte stejné množství, ale stále hubnete, je to známka toho, že něco není v pořádku. Je možné, že vašemu tělu chybí inzulín nebo se stane na inzulín citlivým, a v důsledku toho nemůže transportovat krevní cukr do svalových buněk. To způsobí, že vaše hladina cukru v krvi prudce stoupne a veškerý přebytečný cukr skončí ve vaší moči – což způsobí ztrátu hmotnosti.

4. Časté močení

Může to být výmluvné znamení, pokud neustále cítíte potřebu čůrat. Když je hladina cukru v krvi vysoká, část glukózy v krvi se nevstřebává správně a končí v moči, přitahuje více vody, čímž vzniká velké množství moči, což nás nutí častěji čůrat.

5. Výkyvy nálad Máte výkyvy nálad bez zvláštního důvodu? Mohou za tím být i změny hladiny cukru v krvi. Je také možné, že vaše tělo nemá dostatek energie.

Pokračování na další straně