10 příznaků akutního nedostatku vody v těle, jež lidé neustále přehlížejí

6. Žízeň a sucho v ústech

Věřte nevěřte, máte-li žízeň, znamená to, že už jste lehce dehydrovaní. Sucho v ústech se často objevuje společně s pocitem žízně a je známkou toho, že sliznice v těle potřebují doplnit vodu. Jediným způsobem jak uhasit žízeň a zbavit se sucha v ústech, je pít průběžně celý den.

7. Bolesti hlavy

Když člověk málo pije, tělo se snaží nedostatečný příjem tekutin kompenzovat vstřebáváním vody ze všech možných tělesných tkání. Tím dochází k vysoušení a scvrkávání mozkové tkáně, která se odtahuje od lebeční kosti.

Dochází ke stimulaci receptorů bolesti, čímž vzniká bolest hlavy. Současně klesá v důsledku nedostatečného příjmu vody objem krve a snižuje se množství kyslíku, který se dostává do mozku. V důsledku toho se mozkové tepny rozšiřují, což vede k otokům a zánětům, které bolest hlavy ještě zvyšují.

8. Únava

Podle jedné studie z roku 2011 může již slabá dehydratace způsobovat únavu, vyčerpání a pocit nedostatku energie. Při dehydrataci a sníženém objemu krve musí srdce na distribuci kyslíku a živin v těle vynakládat víc energie.

Tak až se někdy zase budete cítit unaveni, odpusťte si kávu (která odvodňuje!) a raději vypijte sklenici vody. Káva, čaj, soda a energetické nápoje nejsou vhodnou náhražkou vody.

9. Bolesti kloubů

Voda působí jako mazivo pro klouby, neboť umožňuje volný pohyb styčných ploch kostí při pohybu kloubu. Není-li tělu dodáváno dost vody, klouby trpí nedostatkem živin, což vede k poškození chrupavčitých buněk.

Při chronické dehydrataci míra poškození buněk dosahuje bodu, v němž chrupavka nenávratně degeneruje. Trpíte-li bolestmi kloubů, dbejte na dostatečný příjem vody a v případě potřeby jej zvyšte.

10. Slabý imunitní systém

Dehydratace zvyšuje koncentraci toxinů v krvi, což vede k oslabení imunitního systému. Optimální hydratace má zásadní význam pro schopnost těla zbavovat se vedlejších produktů nejrůznějších onemocnění a zvyšuje schopnost imunitního systému bránit se infekcím.

Nejste nemocní, jen máte žízeň

Spousta lidí žije v přesvědčení, že všechny tekutiny jsou hydratující. Není tomu tak! Některé nápoje, např. káva, limonády nebo džusy, ve skutečnosti tělo odvodňují díky působení kofeinu nebo cukru, který je v nich obsažen (13).

Podle lékaře a odborníka na léčivé účinky vody Dr. Batmanghelidiho mnohé zdravotní obtíže klasifikované jako „nemoci“ příznivě reagují na zvýšený příjem vody.

Na základě jeho výzkumu lze nemoci jako diabetes, zvýšený krevní tlak a cholesterol, obezita, kardiovaskulární nemoci, astma a bolesti kloubů vyléčit jednoduše tím, že budeme pít více vody.

Chcete-li si zachovat pevné zdraví, mějte na paměti, že i malé změny mají velký dopad. Věnujte pozornost svému pitnému režimu a dbejte na dostatečný příjem vody.

Jestliže se vám nedaří dostatečný pitný režim dodržovat, mějte vždy po ruce sklenici vody, případně si nastavte každou hodinu budík, který vám připomene, že se máte napít! Nebo můžete také investovat do nové elegantní pomůcky zvané Pryme Vessyl

1
2